Kategoriler
Rehberler

Android: Bilgisayar Üzerinden Telefonu Kontrol Etmek

Sürekli Wi-Fi bağlantısı olan ortamlarda internet erişimini paylaşmak dışında başka avantajlar da gündemde. Akıllı telefonu ekran boyutu ya da dokunmatik klavyeden ötürü rahat bulmayanlar bilgisayarları üzerinden erişip belirli işlemleri daha kolay biçimde gerçekleştirebiliyorlar.

Android: Bilgisayar Üzerinden Telefonu Kontrol Etmek

Bu konuda akla gelen en iyi uygulamalar AirDroid ve Vysor. Bunlardan birincisiyle telefondaki temel özellikler ve veriye herhangi bir internet tarayıcıdan erişebilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.sand.airdroid]

[appbox googleplay id=com.koushikdutta.vysor]

İkincisiyse cihaz görüntüsünü olduğu gibi masaüstünde tekrar ediyor.

AirDroid

airdroid-connect

Windows ve Mac uygulamaları olsa da AirDroid’i Android cihaza kurduktan sonra masaüstünde bir internet tarayıcı ile erişebilirsiniz. Herhangi bir hesap açmanız da gerekmediğinden erişim çok kolay. Sadece web.airdroid.com adresine girin ve beliren QR kodunu cihazınızda yüklü AirDroid uygulamasına okutun.

airdroid

Bu şekilde kullanılabilen uygulamalar solda, cihaza ait bilgiler sağda görülecek. Arama yapma, SMS alma/gönderme, müzik dinleme, videoları izleme, kamerayı uzaktan kontrol etme seçenekleri var. Ek olarak iki cihaz arasında kablosuz veri alışverişi ve indirilen apk paketlerini kurdurmak mümkün. Paylaşımlı pano sayesinde birinde kopyalanan diğerine yapıştırılabilir.

airdroid-app

Ücretli sürümde aylık ödeme var ama gerekli olacağını sanmıyoruz. Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Vysor

Vysor ise Chrome eklentisi kurmanızı gerektiriyor. Telefon ekranındaki görüntü tarayıcınıza geliyor ve fare/klavye ile kontrol edebiliyorsunuz. Ücretsiz sürümde sınırlı özellikler var ve reklam gösteriliyor. Wi-Fi yerine kablolu bağlantı şart ve video kalitesi düşük. Ödemeli sürümde bu sınırlamalar ve reklamlar kalkıyor.

vysor-app

Kurulumdan sonra ayar yok. Başlatın ve Chrome eklentisini açıp adımları izleyin. Gerisi otomatik gerçekleşiyor. Bu esnada Android cihazınıza gerekli uygulama gönderiliyor. Bunu kaldırmak isterseniz Ayarlar içinden Uygulamalara girebilirsiniz.

vysor-desktop

İşlem bitince ekran görüntüsü birebir gelecek. Ekran görüntüsü alma, ekran kaydı, ses kontrolü gibi kullanışlı butonlar var. Diğer işlemler içinse fare ve sanal dokunmatik ekran kullanılabilir. Cihazınızda çalışan tüm uygulamalar masaüstüne geliyor olacak. Sene sonunda Chrome ile uygulama çalıştırma desteği sona verince Vysor işe yaramaz hale gelecek. Sadece Chromebook sahipleri bu uygulamaları kullanabilecek. Akla gelen diğer benzer çözümlerse MightyText ve Pushbullet uygulamaları ve ikisi de AirDroid gibi işliyor. İlki sadece mesajlaşma üzerine odaklanıyor. Buraya tıklayarak Vysor’ü indirebilirsiniz.