Kategoriler
Konular

Apple’ın Henüz Çözemediği Beş Eksik

Mobil cihazlarla çok fazla zaman geçiren biz kullanıcılar bir anlamda ücretsiz hizmet eden beta test editörleri gibi görülebiliriz. Her ne kadar iPhone ve diğer Apple cihazlara can veren iOS işletim sistemi seneler içinde çok kez güncellenmiş olsa da bir takım eksikleriyle dikkatimizi çekiyor…

Apple’ın Henüz Çözemediği Beş Eksik

Benzer durum diğer mobil işletim sistemleri için de geçerli ama bugün iOS’un eksiklerine odaklanıyoruz.

Wi-Fi Ağlara Katılma Sorusu

wirelessnetwork

iPhone’nun siz aksini söylemedikçe halka açık ağlara otomatik olarak bağlandığını biliyor muydunuz? Bu nedenden ötürü güvensiz dış ağlarda saldırıların hedefi olabilirsiniz. Bir saldırgan, cihazınızda gerçekleşen veri akışına davetsiz misafir olabilir. Neyse ki Ayarlar uygulamasında Wi-Fi kısmında “Ağlara katılmadan önce sor” seçeneği var ama asıl sorun yeterli olmaması. Bunu seçince telefonunuz her açık ağı bulduğunda katılayım mı sorusunu yöneltip can sıkabilir.

Varsayılan Uygulamaları Değiştirebilmek

cameraplusa

Safari, Mail ve Takvim uygulamalarını çok fazla sevmiyor ve alternatifleri kullanmak istiyorsanız bunların sürekli varsayılana geçmesi sizi sinir edebilir. Asıl tepki gören noktalardan biriyse yüklü Kamera uygulamasının varsayılan olmaktan vazgeçmemesi. Diğer uygulamaları açmak sorun olmasa da örneğin kilit ekranından çekime geçince diğer uygulama açılamıyor.

Spotlight’ın Arka Planda Kalması

spotlightosx

OS X işletim sisteminin en iddialı yanlarından biri olan Spotlight arama motoru iOS ile de geliyor ve ana ekranda alta sürükleme yapmak yetiyor. Diğer yandan iOS içindeki Spotlight entegrasyonu kaçırılmış bir fırsata benziyor. Mac ortamındaki kadar zeki değil ve gerektiği kadar verimli kullanılamıyor.

AirDrop Eksiklikleri

airdropfail

Apple’ın kablosuz aktarım sistemi olan AirDrop, Bluetooth ve Wi-Fi üzerinden dosya aktarımını kolaylaştırıyor. iOS 8 ile tanıtılmış olan bu teknoloji bir türlü istenen kıvama gelmedi. En dikkat çeken AirDrop eksiği kararsız olması. Bir Mac’ten iPhone’a aktarım yapmanız birbirlerini bir sonraki denemede göreceklerini garanti etmiyor.

Yetersiz iCloud Alanı

icloud-storage

iPhone sahipleri, rakip ürünlerle gelen 50 GB vb bulut depolama alanlarını kıskanıyor. iCloud ile ücretsiz gelen alan sadece 5 GB ve çoğu durumda yeterli değil. Apple ürünleri için istenen rakamlar düşünülürse sunulan alan gerçekten de komik seviyede.