Kategoriler
Rehberler

Android: Kablosuz Ağı Yavaşlatan Cihazı Bulmak

Android‘li akıllı telefonunuz ile sahip olduğunuz kablosuz ağı yavaşlatan cihazı bulmak ve bu cihazı engellemek isteyebilirsiniz. Kablosuz ağınızda zaman zaman yavaşlama olması normal fakat bağlantınız sürekli olarak yavaşsa komşularınızdan şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Birisi sizin izniniz ve bilginiz olmadan kablosuz ağını kullanıyor olabilir. Kablosuz ağınız parola ile koruma altında olsa bile yakınınızdan birileri bu parolayı bir şekilde ele geçirebilir. Dilerseniz bir kablosuz ağı yavaşlatan cihazı bulmak ve onu engellemek için ne yapılması gerektiğine değinelim.

Android: Kablosuz Ağı Yavaşlatan Cihazı Bulmak

Öncelikle ağınızı gözlemenize olanak tanıyan bir uygulama yüklemeniz gerekecek. Bizim tavsiyemiz Fing – Network Tools uygulamasını kullanmanız yönünde olacak.

[appbox googleplay id=com.overlook.android.fing]

Uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyin ve çalıştırın. Uygulamayı açtığınızda WiFi ağınıza bağlı olan diğer cihazları göreceksiniz. Göremiyorsanız sağ üst kısımda yer alan yenileme butonunu kullanın. Bazı cihazlar tanımlanacaktır, bazılarının ise tanımlanamadığını göreceksiniz. Listelenen bir cihazın üzerine dokunduğunuzda daha detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Android Kablosuz Ağı Yavaşlatan Cihazı Bulmak 1

Bu bilgiler ilgili cihazlara ping gönderilerek elde edilmekte. Herhangi bir cihazın ağa bağlanma ve bağlantıyı kesme kayıtlarının oluşturulmasını sağlayabiliyorsunuz. Dilediğiniz cihazlara arayüzden isim girebilmeniz mümkün. Burada bilmediğiniz bir cihazın ağa bağlı olduğunu görüyorsanız üzerine dokunun ve MAC adresini not edin. Sizin sahip olduğunuz ve varsa aile üyeleriniz / ev arkadaşınızın cihazlarının MAC adresleriyle karşılaştırma yapın. Eğer bu MAC adresi hiçbir cihazla eşleşmiyorsa bu cihazı kablosuz ağınızdan engellemeniz gerekecek.

Bilgisayarınızda ya da akıllı telefonunuzda web tarayıcısını açın. Router’ınızın IP adresini adres çubuğuna girin. Adresi bilmiyorsanız Fing uygulamasının üst kısmında router’ınız görüntülecektir, isminin altından IP adresini öğrenebilirsiniz.

Kullanıcı adı / parola bilgilerini girin. Bu konuda bilginiz yoksa router’ın üzerinde yer alan etiketten bilgileri okuyabilir ya da kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

Android Kablosuz Ağı Yavaşlatan Cihazı Bulmak 2

Router arayüzleri farklı marka ve modeller için oldukça farklı olabiliyor fakat izlemeniz gereken aşamalar birbirlerine hayli benzemekte. Biz Security Settings menüsü altındaki MAC filtering bölümüne eriştik. Burada kimin olduğunu bilmediğimiz cihazın MAC adresini girecek ve ilgili cihazın kablosuz ağımıza bağlanmasını engelleyeceğiz.

MAC adresini girdikten sonra Save butonuna dokunarak yaptığımız değişikliği kaydediyoruz. Artık o cihaz WiFi ağımıza bağlanamayacak ve internet bağlantısından faydalanamayacak.