Kategoriler
Rehberler

Herhangi Bir Cihazdan iCloud’daki Dosyalara Erişmek

Apple’ın iOS 8 güncellemesinden sonra sunduğu en önemli yeniliklerden biri iCloud adlı bulut depolama servisi oldu. Bu servise erişmek için Apple hesabı yeterli ve 5 GB alan ücretsiz. iPhone ve diğer Apple cihazlar bu sisteme otomatik olarak erişip yedekleme ve eşleştirme yapabiliyor.

Herhangi Bir Cihazdan iCloud’daki Dosyalara Erişmek

Ancak nedense iPhone içinde iCloud için özel bir uygulama yer almıyor. Diğer platformlardaki kullanıcılar içinse iCloud.com adresini ziyaret etmek mantıklı görünüyor. Elbette iPhone cihazınızda yüklü iOS sürümü güncel olmalı. Ayarlar içinde iCloud kısmına girince iCloud Sürücü varsa hazırsınız demektir.

Mac ortamından bu sisteme erişmek için Sistem Ayarlarına girip iCloud bulun ve benzer biçimde iCloud Sürücü seçin. PC kullanıcılarının Windows özel iCloud uygulamasını indirmesi, Apple hesabıyla oturum açması ve iCloud Sürücü seçmesi gerekiyor.

icloud

iPhone sahiplerinin iCloud içindeki dosyalara erişip bulut depolama alanını kullanması için iOS menüsü içinden erişim yer almıyor. Buna imkan veren üçüncü parti uygulamaların kullanılması gerekiyor. Apple’ın kendi geliştirdiği Pages, Numbers, Keynote uygulamaları doğrudan iCloud alanına erişip dosya kaydı yapabiliyor ya da açabiliyor.

documentsdrive

Normal bir dosya gezgini ile iCloud alanında gezmek ve düzenleme yapmak içinse Documents 5 uygulaması kullanılabilir.

[appbox appstore id364901807]

Kurduktan sonra soldaki menü desteğiyle iCloud sürücü alanına girebilirsiniz. İçindeki dosyaya tıklayınca uygulamadaki paylaşım menüsü açılacak ve uygun uygulamayı seçerek açabileceksiniz. Farklı uygulamaların farklı dosya tiplerini desteklediği ortada. Apple Pages uygulaması da iCloud içeriğinde dolaşma imkanı veriyor.

documents5

Docuemnts 5’in tanımadığı ve desteklemediği dosyalar varsa bunları açabilmek için Transmit gibi ödemeli seçenekler almanız gerekebilir. Sadece iCloud Sürücü değil aynı zamanda FTP, Amazon Web Depolama erişimi de içeriyor.

[appbox appstore id917432930]

Android kullanıcılarının doğrudan iCloud alanına erişmesine ve eşleştirme yapmasına olanak veren bir uygulama yok. Tek seçenekleri www.icloud.com adresini internet tarayıcı ile ziyaret etmek ve iCloud sürücüye erişip dosya indirmek ya da yüklemek. Zorlu olduğu ortada ama şimdilik sınırlı. Dropbox gibi alternatifleri kullanırsanız bu tür sıkıntılar azalıyor olacak…