Kategoriler
Konular

Android, Apple ve Samsung İmzalı Ödeme Çözümleri

Günümüzde çok sayıda online ödeme sistemi kullanımda. Sadece internet bankacılığından söz etmiyoruz. Artık kredi kartı taşımaya gerek kalmadan, ilgili bilgi mobil cihaza kopyalanarak sadece NFC teknolojisiyle ödeme bağlantısı kurulabiliyor.

Android, Apple ve Samsung İmzalı Ödeme Çözümleri

Farklı alanlarda olduğu gibi temassız ödeme sistemlerinde de Apple, Google ve Samsung gibi devler kıyasıya mücadeleye girdiler ve pastadan en büyük dilimi kapıp komisyonlarla ceplerini doldurmak istiyorlar. Bu noktada üreticiler kendi geliştirdikleri cihazlar ve mobil işletim sistemlerine hitap eden Apple Pay, Android Pay ve Samsung Pay çözümlerini sunmuş durumdalar. Bir sonraki adımsa bankaların kredi kartlarının bu sistemlere eklenebilmesi oldu ve destek veren bankalar arttı.

Android Pay

İlk kez Mobil Dünya Kongresi sırasında ilan edilen bu yapı, Apple Pay ve Samsung Pay aksine sondaki çözüm değil arka planda işleyen altyapı gibi işliyor. Bu sayede Android Pay esaslı değişik ödeme çözümleri farklı ülkelerde hayata geçirilebilecek.

sundar-pinchai-announcing-android-pay

Google’ın amacı sadece Apple ve Samsung gibi cihazlarla sınırlı kalmadan tüm yazılım geliştiricilerin aklını çelip farklı cihazlarda kullanılmak. Bu sisteme NFC ödeme ve parmak izi okuyucular dahil edilebiliyor.

Google Wallet

Daha önceden duyulmuş Google Wallet ise firmanın Android Pay kullanan uygulamalarından biri ve diğer uygulamalara örnek oluyor. Senelerden beri kullanımda ve ödemelerde kullanılabiliyor.

Samsung Pay

Bu ise sadece Samsung üretimi NFC içeren cihazlarla sınırlı. Çalışması için Android Pay ya da Google Wallet gerekmiyor. NFC olmayan yerlerde kart bilgisini okutarak da kullanılabiliyor. MST teknolojisi sayesinde manyetik ödemeli sistemlere destek veriyor. İlk aşamada Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge ile kullanıma sunulmuştu.

Apple Pay

apple-pay-1

Diğer seçeneklere kıyasla en sık kullanılan ve test edilmiş temassız ödeme sistemi. iPhone 6 ve 6 Plus ile kullanıma girdi ve çok yerde destek veriliyor. Bazı satış noktalarında tepki olarak NFC alıcılar kapatıldı ve bu yüzden önü kesildi. En yeni iPhone modellerinde parmak izi okuyucu desteğiyle daha güvenli hale gelmiş durumda. Zaman içinde daha fazla yaygınlaşması bekleniyor. Öncelikli olarak ABD’de popüler.