Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android / iOS: CamFind ve Kamera Kullanarak Nesneleri Tanıyın

Henüz görmediğiniz ya da bildiğinizden farklı görünen bir nesne karşınıza çıkarsa ne yaparsınız? Hele ki meraklı bir kullanıcıysanız ve ne olduğunu çözemiyorsanız aklınıza takılabilir. İlk akla gelen seçenek fotoğrafını çekip arkadaşlara göstermek ama peki ya onlar da bilemiyorsa?

CamFind - Apps on Google Play

CamFind ve Kamera Kullanarak Nesneleri Tanıyın

iOS ve Android kullanıcılarının beğenisine sunulan CamFind uygulaması sayesinde bilmediğiniz nesnelerin fotoğrafını çekip ne olduklarını araştırabilirsiniz. Her ne kadar şu ana değin çok sayıda OCR optik karakter tanımlama uygulaması sunulmuş ve başarılı olmuş olsa da üç boyutlu nesneleri tanımak daha zorlu bir işlem.

camfind1

Uygulamayı kurduktan sonra metin olarak adı gözükmese de Pepsi şişesi tararsanız logosuna bakarak anlayabiliyor. Aynı zamanda ileri gidip bunun teneke kutu ya da cam şişe olmadığını anlayıp plastik şişe eklemesini de yapıyor. Biraz daha ileri gidip ürünle ilgili internet araması yapıp düzgün çekilmiş görsellerini gösteriyor ve nereden alabileceğinize yardımcı oluyor.

camfind2

Elbette bu özel bir cisimdi. Daha zorlu bir denemede yuvarlak bir cisim olan bozuk para gösterilince üzerindeki metini okuyarak ne olduğunu anlayabiliyor ve bozuk parayı biliyor.

camfind3

Bir sonraki denemede yeşil renkli atacın ne olduğunu bildiği gibi rengini de söyleyebiliyor. Renkli görsellerde daha fazla bilgi hesaba giriyor.

camfind4

Daha zorlu bir sınavda bu kez antik demode 1 GB RAM belleği analiz edip yeşil renkli bilgisayara özel RAM demeyi başardı.

camfind5

Daha zorlu sınavda klavyeden çıkarılan F3 tuşuna bakarak ve üzerini okuyarak bunun klavyeden çıkan siyah f3 tuşu olduğunu bildi ama tanıması 40 saniye sürdü.

camfind6

Daha da zorlu bir sınavda çoğu kişinin bilemeyeceği bir monitör adaptörünü tanıdı ve üreticisi, rengi, dönüştürme özelliklerini sıraladı.

camfind7

Kurulmaya değer ve işe yarayacak bir uygulama olduğu açık. Elbette başarısız olduğu anlar da olacak ama hiç yoktan verdiği destekle kimi zaman işinizi kolaylaştıracak.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü