Kategoriler
Rehberler

Android: Ekran Döndürme Özelliğini Yönetmek

Android‘li akıllı telefonlarda uygulamalar için Ekran Döndürme Özelliği Yönetmek üzere kullanabileceğiniz başarılı bir araç ile sizlerleyiz. Android işletim sistemi için geliştirilen uygulamalardan bazıları ekran döndürme özelliğini desteklemiyor ve siz akıllı telefon / tabletinizi manzara moduna almak için döndürdüğünüzde dahi portre modunda kalıyor. Bu özellikle tabletler için büyük sıkıntı çünkü bu cihazların sunduğu keyifli deneyim manzara modunda elde edilebiliyor. Android‘de tek tek uygulamalar için Ekran Döndürme Özelliğini Yönetmek amacıyla yararlanabileceğiniz çözüme daha yakından bakıyoruz.

Android: Ekran Döndürme Özelliğini Yönetmek

Kullanacağımız uygulamanın adı Rotation Manager. İsmi zaten işlevi hakkında doğrudan ipucu veriyor. Uygulamayı Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget’a dokunarak akıllı telefonunuza yükleyin.

İlginizi Çekebilir:  Android'de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır?
Rotation Manager - Control
Rotation Manager - Control
Developer: Meerkat
Price: Free

Kurulumun ardından ilk kez çalıştırdığınızda karşınıza çeşitli püf noktaları anlatan tanıtım ekranları gelecek. Bunları geçebilirsiniz. Auto Rotate On seçeneği ekranın otomatik döndürülmesi durumunu etkinleştiriyor.

Android Ekran Döndürme Özelliğini Yönetmek 1

Forced Portrait seçeneğini etkinleştirdiğinizde sistem için portre modu varsayılan olarak belirleniyor. Fakat dilediğiniz uygulamalar için diğer döndürme seçeneklerini ayarlama imkanınız bulunmakta.

Mavi güç butonuna dokunarak Rotation Manager’ı etkinleştirin. Karşınıza gelen Erişilebilirlik Seçenekleri menüsünden uygulamayı bulun ve ekranı döndürme için gereken erişim izni için onay verin. Uygulamayı burada etkinleştirdikten sonra geri dönün ve alt kısımdaki onay simgesine dokunun.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve iPad ekranındaki yazıları büyütme

Android Ekran Döndürme Özelliğini Yönetmek 2

Şimdi dilediğiniz uygulama için yalnızca manzara modu ya da portre modunun aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Bir uygulama için ikisini de etkinleştirirseniz otomatik döndürme durumu geçerli hale gelecektir. Bir uygulamanın zorla döndürmeden dolayı beklenmedik şekilde davranması durumunda, uygulama için rotasyon yöneticisini devre dışı bırakmak üzere simgesine uzunca dokunabilirsiniz.

Uygulamanın Rotation Manager Control ++ adlı ücretli bir versiyonu da bulunmakta; bu araç ile her bir uygulama için varsayılan parlaklık seviyesi, ses seviyesi ve ekran zaman aşımı gibi seçenekleri de ayarlayabiliyorsunuz.

Android Ekran Döndürme Özelliğini Yönetmek 3

Rotation Manager uygulamasında otomatik döndürmenin kapatılması, portre modunda çalışmak için zorlama, manzara modunda çalışmak için zorlama ve 4 yönde otomatik döndürme için zorlama seçeneklerinin bulunduğunu ifade edelim.

İlginizi Çekebilir:  Telefondan flaşla gizli mesaj gönderme