Kategoriler
Apps & Oyunlar

iPhone: iMessage’da Canlı Konum Paylaşmak

iPhone‘daki mesajlaşma uygulaması iMessage’da canlı konum paylaşmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. iOS 10 güncellemesiyle birlikte işletim sistemindeki mesajlaşma uygulamasına yeni özellikler eklendi. Bunlardan birisi bir arkadaşınızla dışarıda buluşacağınızda onunla konumunuzu anlık olarak paylaşmanıza olanak tanıyor. Tabii bunun için Messages’a mevcut konumunuza erişme iznini vermeniz gerekmekte. Konum paylaşma özelliği kısa mesajlar için kullanılamıyor, yalnızca iMessage’da çalışıyor. Dilerseniz iMessage’da canlı konum paylaşmak için ne yapmanız gerektiğine bakalım.

iPhone: iMessage’da Canlı Konum Paylaşmak

iOS’te Settings aracını açın ve Privacy > Location Services menüsüne gidin. Location Services‘a dokunun ve Share My Location seçeneğini kullanın. Sonraki ekranda Share My Location seçeneğini aktive edin. iPhone’unuzun hangi cihazdan konumunuzu paylaşacağını seçebilirsiniz.

iPhone iMessage'da Canlı Konum Paylaşmak 1

Location Service ekranına geri dönün ve akıllı telefonda kurulu olan uygulamaların yer aldığı listeyi görüntüleyin. Messages uygulamasına dokunun ve Allow Location Access bölümünden While Using the App seçeneğini işaretleyin.

iPhone iMessage'da Canlı Konum Paylaşmak 2

Bir arkadaşınızla o anki konumunuzu paylaşmak için İngilizce arayüzde basitçe I am at ya da I’m at yazın, tahmin çubuğunda Current Location seçeneği otomatik olarak belirecektir. Sohbet pencerenizde konumunuzu paylaşmak için bu seçeneğe dokunmanız yeterli olacaktır.

iPhone iMessage'da Canlı Konum Paylaşmak 3

Birisi size ‘Where are you’ yazan bir mesaj gönderdiğinde Messages uygulaması mevcut konumunuzu o kişiyle otomatik olarak paylaşacaktır. Herhangi bir müdahalede bulunmak zorunda kalmıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'un yenilenmiş olduğunu anlamak

Messages ile canlı konumunuzu paylaşmanız da mümkün. Konumunuzu 1 saat, gün sonuna dek ya da sonsuza kadar paylaşabilirsiniz. Öncelikle Settings‘e gidin. Privacy > Location Services menüsünü açın. System Services‘a dokunun. Share My Location‘ı etkinleştirin.

iPhone iMessage'da Canlı Konum Paylaşmak 4

Messages uygulamasını çalıştırın. Canlı konumunuzu paylaşmak istediğiniz arkadaşınızla olan konuşmanızı açın. Arayüzde sağ üst kısımda yer alan i simgeli butona dokunun, Share My Location butonunu kullanın. Açılan menüde konumunuzu ne kadar süreyle paylaşmak istediğiniz sorulacaktır. Arkadaşınız konumunuzu onunla paylaştığınıza dair bir bildirim alacak.

iPhone iMessage'da Canlı Konum Paylaşmak 5

Arkadaşınız arayüzde sağ üst kısımda bulunan i simgeli butona dokunarak o anda bulunduğunuz konumu görebilecek.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?