Kategoriler
Rehberler

Linux Bilgisayardan iPhone’a Bağlanmak

Linux bilgisayardan iPhone’a bağlanmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Günümüzde kişisel bilgisayarlarda Microsoft Windows işletim sistemleri yaygın şekilde kullanılsa da çeşitli yerlerde Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş işletim sistemleri içeren bilgisayarlar görmüyor değiliz. Elinizde Linux dağıtımı yüklü bir PC varsa iPhone ya da iOS işletim sistemli bir mobil cihazı bu bilgisayara bağlama gereksinimi hissedebilirsiniz. Normalde Windows PC’lere iTunes yazılımını yükleyip eşleştirme gerçekleştirebiliyoruz fakat Linux dağıtımlarına iTunes yüklemek mümkün değil. Dilerseniz şimdi Linux bilgisayardan iPhone’da bağlanmak için ne yapmanız gerektiğine yakından bakalım.

Linux Bilgisayardan iPhone’a Bağlanmak

Wine yazılımı (açılımı Wine Is Not an Emulator) Windows işletim sistemi için geliştirilen yazılımları Linux dağıtımlarında çalıştırmanıza olanak tanıyan bir çözüm. Linux dağıtımı yüklü bilgisayarınıza Wine’ı yükledikten sonra bu sistemde iTunes’u çalıştırabilir ve iPhone’ununuzu yönetebilirsiniz.

Öncelikle iTunes yazılımının güncel Windows versiyonunu buradan indirin.

ZIP dosyasını indirdikten sonra yüklemeniz gerekecek. Kurulumdan sonra diğer tüm gereksinimler kontrol edilecek ve Linux bilgisayarınızda Windows uygulamalarını çalıştırmak için bu aracın ihtiyaç duyduğu diğer tüm dosyaları yükleyeceksiniz.

Linux Bilgisayardan iPhone'a Bağlanmak 1

iTunes’un kurulum dosyasına sağ tıklayın, Open with menüsünden Wine Windows Program Loader‘ı seçin. Gördüğünüz gibi bizim sistemimizde Ubuntu kurulu.

Kurulum tamamlandıktan sonra Linux bilgisayarınızda iTunes’u çalıştırabilir ve iPhone’ununuzu USB kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.

Linux Bilgisayardan iPhone'a Bağlanmak 2

iTunes’un akıllı telefonunuzu tanımasını ve onayınızla veri eşitlemesi gerçekleştirmesini bekleyin. Bu süreç biraz zaman alabilir, sabırlı olmanız lazım.

Linux Bilgisayardan iPhone'a Bağlanmak 3

Alternatif olarak ücretli CrossOver yazılımından da yararlanabilirsiniz. CrossOver Wine’ın kodları optimize edilmiş ve sürekli güncelleme alan daha kullanıcı dostu bir versiyonu. Microsoft Office gibi daha kapsamlı yazılımları sorunsuz çalıştırma vaadi ile geliyor. Sorun yaşadığınızda teknik destek alabileceğiniz bir ekip var.

Linux Bilgisayardan iPhone'a Bağlanmak 4

Bir diğer alternatif yöntem ise VirtualBox gibi bir sanallaştırma yazılımını Linux bilgisayarınıza yüklemek ve bu yazılımla oluşturacağınız sanal makineye Windows kurmak. Sanal makinenizdeki Windows işletim sistemine iTunes ya da alternatif bir yazılımı kolayca yükleyebilirsiniz.

Linux Bilgisayardan iPhone'a Bağlanmak 5