Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Çöp SMS’leri Engelleyen Truemessenger

Bilinmeyen numaralardan gelen aramalar sizi sıkıyor olabilir. Bunları genelde açmadan kapatıyorsanız sonradan meraklanabilirsiniz. Diğer yandan istenmeyen çöp SMS’leri engellemek daha zor ve cihazınıza çok sayıda gereksiz içerik dolabilir. Bu konuda yardımcı olan uygulamalardan biri Truemessenger.

Android: Çöp SMS’leri Engelleyen Truemessenger

Metin bazlı mesajlaşma için kullanılan uygulamalardan bir diğeri olan Truemessenger, çöplere dur deme sözü veriyor. Şu anda Google Play ortamında Türkiye sınırlaması olduğundan APK Mirror üzerinden en güncel sürümü indirebilir ve kurabilirsiniz. Truecaller adlı açık destekli telefon rehberi uygulamasını geliştiren ekibin eseri olan Truemessenger, bu alandaki en iyi seçeneklerden biri. Özellikleri bilinmeyen numaraları araştırmak ve spam çöp mesajları filtrelemek.

Truemessenger-identify-unknown-text-messages-filter-spam-sms-contacts-add-to-phone-book-581x500

Truecaller adres defterini kontrol ederek bilinmeyen numaraların adlarını bulmaya çalışıyor. Bunun işlemesi için internet bağlantısı aktif olmak zorunda. Bunu Android için varsayılan mesajlaşma uygulaması olarak seçmenizi istiyor ama şart değil. SMS mesajlarını gönderen numaralar bilinmeyen olsa da bulunabiliyor.

Truemessenger-identify-unknown-text-messages-filter-spam-sms-blocking-filtering-582x500

Rahatsız edici çöp içerikli SMS’leri engellemek isterseniz hangilerinin istenmeyen olduğunu seçmeniz isteniyor. Bazı bankalar kredi vermek için SMS gönderiyorsa bunları engellediğinde sizin bankanızdan gelenleri de engelleyebilir ve bunu istemeyeceğiniz için iyileri onaylayıp, istenmeyenleri kara listeye alıp bloklamalısınız.

Truemessenger-identify-unknown-text-messages-filter-spam-sms-first-time-spam-exercise-451x500

Aynı zamanda belirli numaraları ya da aynı seride devam eden numaralar listesini engelleyebilirsiniz. Buna rağmen uygulamada belirli kelimeleri içeren SMS’leri anında engelleme gibi akıllı seçenekler yok.

Truemessenger-identify-unknown-text-messages-filter-spam-sms-privacy

Bu arada uygulama ücretsiz olmakla birlikte doğru biçimde çalışabilmek için kişiler listenizi görmek istiyor. Ek olarak diğer kullanıcıların kişiler listesiyle kıyaslamak için kullanıyor yani gizlilik kontrolü tarafından üç seçenek sunuluyor. Kişilerinizi sadece isteği onaylananlar görsün seçerseniz sınırlanıyor ama gizlilik konusunda en iyi uygulamalardan biri olduğu söylenemez.

Bir diğer noktaysa size gelen tüm SMS’leri okuması yani hassas içerik varsa bu uygulamayı tercih etmeyebilirsiniz. Firma açıklamasına bakılırsa size ait veriler sunucularına gönderilmiyor ve sadece lokalde depolanıyor.