Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone İle Konferans Görüşmeler Yapmak

Telefonlar konferans görüşmesi yapmak basit anlamda tek tıklamadan ibaret olan bir işlem gibi gelse de bu işlemi daha yönetilebilir hale getirmenizi sağlayacak özellikler var.

iOS: iPhone İle Konferans Görüşmeler Yapmak

iPhone kullanarak telefon görüşmesi yaparken aynı anda gerçekleştirebileceğiniz birden çok işlem var ama görüşme sırasında başkasıyla konuşmak istiyorsanız arama ekleyebilir, birleştirebilir, birini sonlandırabilirsiniz. Daha da iyisi iOS 8 güncellemesinden sonra FaceTime üzerinden sesli konferans desteği de eklendi.

Konferans Görüşmesi Yapmak

Apple, aynı anda beş sesli aramanın birleştirilebilmesine olanak veriyor. Bu kişileri birer birer arayıp aramaya ekleyebileceğiniz gibi kişiler listesinden seçip işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

  1. İlk olarak birinci kişiyi arayın ve başkalarını ekleyeceğinizi bildirin.
  2. Ekranda sol alttaki butona tıklayın.
    iPhone_conferene-282x500
  3. İkinci kişi cevap verince bu kez buton arama birleştire dönecek ve buna tıklayın. Eklemeden sonra ikinci aramanın adı üstteki listeye eklenecek.
    iPhone_merge_calls-307x500
  4. Eklenecek her bir kişi için ikinci ve üçüncü adımları tekrar edin. Birleştirme gerçekleşince yeni kişi ekle butonu belirecek. Arzu ederseniz sağ alttaki kişiler butonuna basıp diğer kişileri arayarak da aramaya ekleyebilirsiniz. Bu işlem sırasında eller serbeste tıklamanız daha iyi olur çünkü ekranı görmekle birlikte görüşmeye devam edebilirsiniz.

Not: FaceTime ile yapılan sesli konferans görüşmeleri de benzer biçimde gerçekleşiyor ama elbette sadece diğer iPhone ve Mac kullanıcılarını arayabilirsiniz.

Gelen Aramalar

Konferans sohbet sırasında biri sizi ararsa konferansa dahil edebilir, arayanı sekretere yönlendirebilir ya da konferansı terk edip sadece bu aramayla görüşebilirsiniz.

IPhone_conference-2

Biriyle Özel Görüşme

Konferans görüşme başladıktan sonra sadece biriyle özel konuşmak için üstte beliren isimler listesinde sağdaki bilgi işaretine tıklayın ve ardından beliren menüde özel seçeneğini kullanın. Bunu yapınca konferans görüşmedeki diğer kişiler beklemede kalır. Konferanstaki kişilerden birinin aramasını kapatmak için de bu menüyü kullanabilirsiniz.

IPhone_conference-10

Mikrofonu Susturmak

Konferans görüşme sırasında alıcıların duymasını istemediğiniz biri yanınıza gelirse mikrofonu susturmak için ekranda sol üstteki butona basabilirsiniz. Tekrar basınca sesinizi duymaya başlarlar.

iPhone_Mute