Kategoriler
Aksesuarlar

Bluedio T3 Plus İnceleme

Kablosuz kulaklık alanına hızlı bir giriş yaparak adını kısa sürede duyuran Bluedio firması beğeni gören Turbine serisine ait T2 ve T2 Plus modellerinden sonra üçüncü nesil T3 ve T3 Plus modellerini satışa sunmuştu. T3 Plus modelinin T3 modelinden farkı SD kart yuvası.

1

Ürün kutusunda siyah ve beyaz renklerle sınırlı kalınmış. Ön kısımda pek fazla bilgi yok. Sadece model adı, microSD kart desteği ve USB bağlantı görülebiliyor. Bluetooth logosu olmaması ilginç.

4

Gelen aksesuarlar nubuk benzeri yumuşak bezden ve ağzı büzülebilen taşıma kılıfı, iki ucu 3.5 mm ses girişi kablosu ve microUSB tip güç/veri kablosu.

5

Kulaklığın Turbine serisine ait olduğu açık. Kutudan çıkar çıkmaz dikkat çeken ilk özelliği tamamen katlanabilen yan kısımlar sayesinde taşırken daha az yer kaplaması. Ancak çinko alaşımlı gövdeden ötürü ciddi biçimde ağır ve neredeyse 400 gram.

6

Siyah ve krom kaplı metal kısımlar sayesinde çok şık görünüyor. Ucuz plastik kulaklık havası yok. Sağlam bir kulaklık olduğu ortada.

7

Görüldüğü gibi üstteki taç kısımları içine girip çıkan yan kollar sayesinde boyutu değiştirilebiliyor. Ancak denemeler sırasında hangi ayara getirsek de başımızda çok ciddi anlamda basınç oluşturdu. Bu sayede dış ortamdaki sesleri duymak imkansızlaşıyor ama bir süre sonra kulaklarda acıma ve terleme yaşanabiliyor. Üstteki taç kısmı ise başın üstüne hissedilir basınç uyguluyor.

8

İç kısımda 57 mm çaplı hoparlörler içeren kulaklığın başa denk gelen kısımlarında sahte deri kaplı sünger var ama yüksek basınçtan ötürü hoparlörleri örten mazgalların kulaklarımıza değdiğini hissettik. Firma açıklamasına göre empedans 16 ohm, hassasiyet 116 dB, frekans aralığı 15 Hz – 25 KHz. Bas seslerin son derece baskın olduğunu fark ettik. Aksine mid tonlar normalin altına çekiliyor. Tizler fena değil ama basların yanında geri kalıyor. Bluetooth üzerinden bağladığınız cihazda ekolayzır varsa düzenleme şansınız olacaktır.

9

Sol parçanın altında 3.5 mm fişi var. İlk getirisi dahili batarya biterse ya da Bluetooth desteği olmayan cihaz varsa normal kablolu olarak kullanmak. Bu durumda basit bir Stereo kulaklık gibi işliyor. Aynı fişin ikincil görevi ses çıkışı yani kulaklık Bluetooth üzerinden bağlıyken ya da microSD kart içindeki şarkıları çalarken sesi bir diğer kulaklık ya da anfiye vermek.

10

Diğer parça altındaysa microUSB portu ve mikrofon girişi var. Telefonla bağlandığında arama cevaplayıp sonlandırabilir, red edebilir, son aranan numarayı arayabilir ya da sesli komut vererek işlem yapabilirsiniz. microUSB fişini kullanarak USB üzerinden yaklaşık 2 saatte şarj edebilirsiniz. Batarya kullanım süresi müzik dinlerken ve konuşurken 20 saat. Eğer bu fiş bilgisayara bağlanırsa ve microSD kart takılıysa kart okuyucu gibi kullanılabiliyor.

11

microSD kart yuvası sağ kısmın üstünde gizli. Yanınızda cihaz almadan sadece karta MP3/WMA atıp müzik dinleyebilirsiniz. Bu esnada herhangi bir ekolayzır ayarı yok ve sadece ses seviyesini değiştirebiliyor, başlat/durdur yapabiliyor, sonraki ya da önceki şarkıya gidebiliyorsunuz.

12

Kontroller sağdaki bu merkezi MF çoklu görev tuşu ve etrafında dönüyor. Beş saniye basılı tutunca açılıyor/kapanıyor. Elinizi tutmaya devam ederseniz eşleştirme moduna giriyor. Bluetooth 4.1 EDR (A2DP, AVRCP, HFP, HSP) destekli sistemde 10 metreye kadar sorunsuz bağlandık. İkinci bir cihazla benzer biçimde eşleştirince hangisi son olarak bağlanırsa otomatik olarak geçiş yapıyor.

Bluetooth ile müzik dinlerken ortadaki Oynat/Durdur, sağındaki sonraki şarkı, solundaki önceki şarkı butonları. Sol ve sağ butonlarına basıp tutunca ses seviyesi düzenlenebiliyor. Sadece Bluetooth modunda MF ile sağa aynı anda basınca 3D ses modu aktifleşiyor. MF ile sola aynı anda basınca bu mod kapanıyor.