Kategoriler
Rehberler

Göndericiye Fark Ettirmeden Mesajları Okumak

Çoğu kullanıcı açısından faydalı olan gönderilen mesajların karşı tarafça okunduğu bilgisi kimi zaman can sıkıcı olabiliyor. Elbette alıcının okuduğunu gördükten sonra cevap vermediğini anlamak hiç de hoş bir durum değil ama yoğunluktan ötürü yaşanabilir, sonrasında temelli unutulabilir.

Göndericiye Fark Ettirmeden Mesajları Okumak

Başkalarına durumunuzu belli etmeden gizli biçimde online ortamda takılmak ama bir yandan da meraktan dolayı gönderilen mesajları fark ettirmeden okumak istiyorsanız farklı mesajlaşma uygulamalarında kullanılan farklı taktikler var.

WhatsApp

En sık kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp ile üç katmanlı mesaj ulaştı bildirimi kullanılıyor. Tek onay işaretiyle göndericiden başarılı biçimde alınmış demek oluyor. İkinci onay gelince alıcının telefonuna ulaştı demek oluyor. Mavi gölgeli çift onaya geçince okunduğu anlaşılıyor. Varsayılan olarak alıcının en son ne zaman online olduğu da görülebiliyor.

ios-android-quick-reply-notifications

Alındı raporunu kapatmak için uygulama menüsüne girip Hesap ve Gizlilik içinden son görülme zamanını herkes yerine hiç kimse olarak seçebilirsiniz. Hemen altında okundu raporu seçeneği var ama kapatınca diğerlerinin okuduğunu ve son online olma anlarını göremeyeceksiniz! Cihaz türü, işletim sistemi sürümü, bildirim alanı gösterimi gibi farklı faktörlerden ötürü durum değişebiliyor. Denemelerimize göre bildirim alanındaki mesaja uzun tıklayıp doğrudan cevap verme kısayolunu kullanarak alıcıya online olduğunuzu belli etmeden mesajı okuyabilirsiniz.

Telegram

Telegram adlı güvenli mesajlaşma uygulamasında gizlilik kontrolü daha gelişmiş. Ayarlar içinden Gizlilik kısmına girip Son görülme ayarını daha detaylı biçimde seçebilirsiniz. WhatsApp ile gelen üç farklı moda ek olarak istisna listesi var. Bu sayede listeye ekledikleriniz, diğerleri görse de  son online olma anınızı asla göremez.

telegram-last-seen-read-receipt

Bu uygulamada tek onay mesaj gönderildi, iki onay okundu demek oluyor. Okundu raporu WhatsApp gibi işliyor. Aradaki farksa açılan pencere şeklinde hızlı cevap özelliğinde cevapladığınız mesaja çift onay veriyor. Maalesef hızlı cevap verilince karşı tarafa son online olduğunuz tarih bildiriliyor.

Facebook Messenger

facebook-messenger-active-status

Aktiflik durumu nedense ayarlar yerine kişilerin olduğu sekmede yer alıyor. Denemeler sırasında hızlı cevap özelliğini kullansak da en son online olma anımız karşı tarafa iletildi.

iMessage

Sadece Apple cihazlarla desteklenen bu mesajlaşma sisteminden ötürü çoğu kullanıcı iPhone kullanmaktan vazgeçemiyor. Kullanıcılar yeşil balon durumunda kalmak istemiyor ve mavi balonla SMS yerine iMessage moduna geçmeyi tercih ediyor. Son güncellemelerden sonra el yazısı, etiket, efekt ve uygulamalar desteğine kavuştu.

imessage-read-receipts

iPhone ayarlarına girip Messages seçerseniz okundu raporunu açık ya da kapalı tutabilirsiniz. Her bir görüşme içinden bilgi seçeneğine tıklayarak da bunu değiştirebilirsiniz. Bu uygulamada son online görülme özelliği yok. Mac’ten iPhone’a mesaj gönderirken ulaşınca alt kısımda gitti bilgisi görülüyor. Tek ya da çift onaylı sistemden daha anlaşılır. iPhone ile hızlı cevap seçince alıcıya okundu raporu ulaşıyor.