Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Google Klavye’ye Kalıcı Sayı Satırı Eklemek

Android‘de Gboard – Google Klavye’ye Kalıcı Sayı Satırı Eklemek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android için geliştirilen klavye araçlarında harf, sayı ve ifade satırlarının genellikle farklı görünüm modlarında yer aldığını biliyoruz. Özellikle harf, rakam ve noktalama işareti içeren parolaları girerken klavye görünüm modları arasında sürekli geçiş yapmak sinir bozucu ve hayli zaman kaybettiriyor. Google’ın Android için geliştirdiği Gboard – Google Klavye’de de aynı durum söz konusu. Fakat Gboard’da klavyeye harflerin üst kısmında, kalıcı bir sayı satırı eklemek mümkün. Bunun için aşağıda anlattığımız işlemleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Gboard Android için geliyor

Android: Gboard – Google Klavye’ye Kalıcı Sayı Satırı Eklemek

Öncelikle Android işletim sistemli akıllı telefonunuzdaki mevcut klavye aracının Gboard olduğundan emin olun. Daha sonra klavyenin ayarlarına erişmek için uygulama tepsisinde yer alan Google Klavye kısayoluna dokunun.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

Gboard’un ayarlarına erişmek için farklı bir yöntem daha mevcut. Herhangi bir uygulamayı çalıştırın ve klavyenin görüntülenmesi için yazı yazma ya da arama kutucuğuna dokunun. Klavye ekranda belirdiğinde boşluk çubuğunun solunda konumlandırılan virgül butonuna uzun dokunun. Yüzen simgeler olarak beliren üç simge arasından en sağdaki, dişli çark simgesine sahip olana dokunun. Gboard klavye ayarları açılacaktır.

Android Gboard - Google Klavye'ye Kalıcı Sayı Satırı Eklemek 1

Karşınıza gelen pencereden Preferences seçeneğine girin.

Android Gboard - Google Klavye'ye Kalıcı Sayı Satırı Eklemek 2

Bu ekranda Keys ve Layout gibi sekmeler göreceksiniz. Keys bölümünde Number row, Show emoji switch key gibi seçenekler bulunmakta. Siz Number Row seçeneğini etkinleştirin.

Android Gboard - Google Klavye'ye Kalıcı Sayı Satırı Eklemek 3

Ana ekrana dönün ve dilediğiniz bir uygulamayı çalıştırıp klavyeyi görüntülemek için yazı yazabileceğiniz bir kutucuğa ya da arama çubuğuna dokunun. Google klavyesinde numara satırının üstte kalıcı şekilde belirdiğini göreceksiniz.