Kategoriler
Rehberler

Android: Otomatik Tamamlamayı Onarmak ya da Kapatmak

Otomatik tamamlama özelliği içeren klavyeler hayatımızı kolaylaştırmayı başardı. Artık mesaj gönderirken gramer ya da yazım hatası yapıp arkadaşlara rezil olmuyoruz ama kimi zaman aksine sonuçlar verdiği de oluyor.

Android: Otomatik Tamamlamayı Onarmak ya da Kapatmak

Google ile bir araştırma yaparsanız klavyedeki otomatik tamamlama yüzünden yaşanan trajikomik olayların listesini görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda moralinizin bozulmaması için otomatik tamamlama özelliğini düzeltmeli ya da sonuç alamıyorsanız belki de kapatmalısınız.

Otomatik Tamamlamayı Kapatmak

En basit ve etkili çözüm bu özelliği kapatmak olsa gerek. Android işletim sistemli cihazlarda Google ile gelen standart klavye kurulu olduğundan çözüm şu şekilde işliyor ama başka bir klavye uygulaması varsa ya da kurmuşsanız benzer adımları izleyerek sonuç alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da fotoğraflarda tarihi ve konumu değiştirme

Ayarlar içinden Dil kısmına girin ve Klavyeleri görün. Google klavye ya da bir diğeri varsa ona ait alt menüye girin. Ardından ilgili ayarlar karşınıza çıkacak. Bir diğer yöntemse klavye aktif olduğunda varsa dişli sembolüne tıklayıp ayarlarına erişmek.

language-and-input-574x500

Ardından otomatik olarak metin düzeltme seçeneklerine bakın ve kapatın. Elbette anında kapalı hale getirmeden önce belki de farklı seviyelerde destek olmasını isteyebilirsiniz. Google klavyesinde farklı destek seçenekleri var.

autocorrect-572x500

En alttaki seçenekleri kullanırsanız sürekli olarak yazdıklarınızı onarır. İlki tamamen kapatırken kinci seçenek  ise sadece ara sıra destek olur ve daha az rahatsızlık verir. Tamamen kapamadan önce daha hafif modda kullanmayı deneyip farkı gözlemleyebilirsiniz. Bu seçenekten sonra bile olmayacak gibi görünüyorsa kapatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri

Kişisel Sözlükler

Bu özellik sayesinde klavyenin anlamadığı ve tamamlamak adına bozduğu kelimeler varsa size özel kişisel sözlüğe eklerseniz öğrenir ve bunları bozmaz, yeri geldiğinde doğru biçimde tamamlar. Birden çok klavye dili seçiliyse her bir dil için ayrı kişisel sözlükler ekleneceğini unutmayın ve buna göre ekleme yapın.

personal-dictionary-569x500

Kelime Önerileri

Bu özellikse otomatik tamamlamadan ziyade asıl can sıkan yapı olabilir. Klavyeden girdi sırasında sürekli olarak beliren kelime önerileri sözde yazımı hızlandırır ama alışmadıysanız ya da saçma öneriler yapıyorsa kapatabilirsiniz. Menüden metin düzeltme kısmındaki önerileri kapatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

word-suggestion-574x500

Sadece düzeltme önerileri ya da kelime önerileri ayrı ayrı kapatılabilir.