Kategoriler
Rehberler

Android: Navigasyon Çubuğunun Görünümünü Değiştirmek

Android‘li akıllı telefonlarda Navigasyon Çubuğunun Görünümünü Değiştirmek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android bildiğiniz gibi kullanıcılarına geniş özelleştirme olanakları sunuyor. Kullanıcıların bu işletim sistemini sevmelerinin en önemli nedenlerinden birisi sağladığı özgürlük ortamı. Google Android’in ilk versiyonlarını kullanıma sunduğunda işletim sisteminin navigasyon butonları çirkin bir görünümle geliyordu. Android Lollipop’la birlikte tuş görünümlerinin güzelleştiği açık. Tabii bu navigasyon çubuğu ve tuşlarını da beğenmeyen kullanıcılar mutlaka olacaktır. Rohit Chouhan tarafından geliştirilen Navigate Theme aracı OMS (Overlay Manager) destekli custom ROM’larla birlikte kullanılabiliyor. Substratum bir tema motoru ve CM tema motorunun son bulmasıyla birlikte daha derin özelleştirmeler yapmak için kullanılıyor.

Android: Navigasyon Çubuğunun Görünümünü Değiştirmek

Android Navigasyon Çubuğunun Görünümünü Değiştirmek 1

Tema kurulumu oldukça kolay. Google Play mağazasına erişin ve yükleyin. Substratum’a aşina olmayan kullanıcılar belki biraz zorlanabilir ancak o da Google Play’den kolayca yüklenebiliyor. Bu arada kullandığınız ROM’da OMS desteğinin olması gerektiğini hatırlatalım.

[appbox googleplay id=projekt.substratum]

[appbox googleplay id=com.rc.navigate]

İşlemler Google Play mağazasından indireceğiniz herhangi bir Substratum teması için geçerli. Substratum uygulamasını çalıştırın, kurulu temayı göreceksiniz. Bizde gördüğünüz gibi Navigate teması var.

Android Navigasyon Çubuğunun Görünümünü Değiştirmek 2

Temaya dokunun, onda kullanılabilecek katmanları göreceksiniz. Navigasyon teması yalnızca navigasyon çubuğunu değiştirdiği için sadece SystemUI Navigation katmanı var. Hangi simgeleri yüklemek istiyorsanız seçin. Sunulan seçeneklerin görünümünü incelemek için üstteki görsellerden yararlanabilirsiniz.

Katmanı seçmek için onay kutucuğuna dokunun.

Android Navigasyon Çubuğunun Görünümünü Değiştirmek 3

Sağ alt köşede yüzen formda bir işlem butonu bulacaksınız. Yoksa, görene kadar aşağı kaydırın ve üzerine dokunun.

Karşınıza gelen pencerede Build & Enable seçeneğine dokunun. System UI Navigation katmanını kullanan başka bir tema yüklüyse öncelikle onu devre dışı bırakmanızda fayda var. Bunun için Disable other themes seçeneğini kullanmanız yeterli olacaktır.

Substratum temanızı geçerli kılacak ve akıllı telefonunuz yeniden başlatılacaktır. Navigasyon çubuğunuzun yeni görünümünün keyfini sürebilirsiniz!