Kategoriler
Konular

BlackBerry’den Android’e Geçişin Sancıları

Kanada merkezli BlackBerry firmasının akıllı telefon dünyasında herhangi bir iddiası kalmadı ama firmayı özel bir konuma oturtan fiziksel klavye içeren cihazları ve son derece güvenli işletim sistemiydi. Obama, Merkel gibi liderler bile BlackBerry cihazlarıyla gündeme gelmişlerdi.

BlackBerry’den Android’e Geçiş Adımları

Ancak bariz biçimde artık devran değişti ve BlackBerry firması bile Android işletim sistemli ve fiziksel klavyesiz modeller sunmaya başladı. Peki böyle bir eski nesil BlackBerry ile devam ediyorsanız nasıl olacak da Android’e geçiş yapacaksınız?

BlackBerry sahiplerinin en beğendiği uygulamalardan biri olan BlackBerry Travel ile bilet, otel rezervasyonu işlemleri idare ve takip edilebiliyor. Alternatif olarak TripIt öneriliyor.

bband-bbtravel1

E-posta konusunda uzmanlardan biri olan BlackBerry kullanıcıları Android ortamına geçince fiziksel klavyeyi arıyor. Standart olarak kullanılan Gmail uygulamasıyla çok sayıda özellik gelmekte. Mailbox uygulamasını deneyerek daha farklı özelliklere kavuşabilirsiniz:

[appbox googleplay id=com.mailboxapp]

Güvenlik anlamında kale gibi sağlam olarak kabul edilen BlackBerry işletim sistemi, ABD ordusu tarafından da tercih ediliyor. Daha sıfırdan RIM’ın güvenlik odaklı geliştirdiği bu sistemle telefon üzerinde kapsamlı kontrol elde ediliyor.

bband-president

Google’ın bıraktığı açık kaynaklı yapıdan ötürü kontrol zor. Bir diğer sıkıntı farklı marka ve model Android cihazların hızlı biçimde Android güvenlik yamalarını alamaması. VPN servislerini kullananlar trafik akışını daha güvenli hale getirebilirler.

bband-swype

BlackBerry cihaz sahiplerinin en büyük artısı fiziksel klavye konforu ama bundan ötürü dokunmatik ekranlar daha ufak. Son nesil Android klavye uygulamalarında parmağı kaldırmadan akış şeklinde yazma kolaylığı var ve alıştıktan sonra fayda sağlıyor. Çok sayıda dil desteği ve kelime tahmini de işleri kolaylaştırıyor. Bir diğer seçenekse Google’ın sesli komut sistemiyle işlem yaptırmak.

bband-whatsapp

BlackBerry dünyasının beğeni gören bir diğer özelliği BBM adlı mesajlaşma uygulaması. Bir zamanlar mesajlaşma alanında kral olan BBM uygulaması daha sonra diğer platformlara da uyarlandı. Ardından WhatsApp, Viber, Messenger gibi seçeneklerden sonra yerini kaptırdı.