Kategoriler
Konular

Android ve iOS’de Sağlık Sorunlarına Yardımcı Uygulamalar

Dünya genelinde çok sayıda özürlü insan var ve belirli açılardan handikaplara sahipler. Duyu organları ya da diğer açılardan normal seviyede olmayanların hayatını kolaylaştıran uygulamalar da bulunuyor. Bu sayede bir nebze de olsa destek sağlanabiliyor.

Android ve iOS’de Sağlık Sorunlarına Yardımcı Uygulamalar

Bu durum özellikle de iletişim aşamasında etkili olabiliyor.

Braille Alfabesi

brailleios

Görme özürlüler bu uygulama sayesinde Braille alfabesini öğrenebilir ve iletişim kurabilir. Arabirimde sade bir anlatım tercih edilmiş ve çocuklar düşünülmüş. Seslendirmeleriyle 26 Braille alfabesi öğretiliyor. Android kullanıcıları içinse benzer seçenek Braille Guide.

İlginizi Çekebilir:  2022'nin en iyi iPhone ve iPad video düzenleme uygulamaları
‎Learn Braille Alphabet
‎Learn Braille Alphabet
Developer: Yat Tat Lee
Price: ₺2,99
Braille Helper
Braille Helper
Developer: Fiskur
Price: Free

İşaret Dili

Screen-Shot-2015-01-30-at-17.30.31

Duyma özürlüler ise kısa sürede sonuç alabilecekleri uygulamalar bulabilir. iOS tarafında Marlee Signs uygulaması beğeni kazanıyor. Oskar ödüllü sanatçı Marlee Martin’in oynadığı rolden etkilenilmiş. Ayrıca ücretsiz bir işaret dili uygulamasına olanak vermiş. Android kullanıcıları içinse Spread The Sign adlı uygulama benzer işi görüyor.

‎Marlee Signs
‎Marlee Signs
Spread Signs
Spread Signs

Disleksi

İlginizi Çekebilir:  iOS 15.4 yenilikler

dyslexiakey

Disleksi nedeniyle öğrenme zorluğu yaşayanların iyi bir yardımcıya ihtiyacı var. Dil anlamada zorlanıp okumayı beceremeyenler iOS özel DyslexiaKey uygulamasını deneyebilir. Aynı zamanda telefon kullanmayı da kolaylaştıran uygulamanın WhatsApp, iMessage, Snapchat, Facebook desteği var. Android kullanıcıları içinse Keyboard for Dyslexics yardımcı oluyor.

Keyboard for Dyslexics
Keyboard for Dyslexics
Developer: Tom Brennan
Price: 1,49 €

Otistik

autismios

Beyin sorunu nedeniyle diğer insanlarla iletişim sorunu çekenler için iOS ortamında çok fazla seçenek yok. Android ortamında Miracle Modus uygulaması yardımcı oluyor. Alıcı yükünü azaltma odaklı uygulamayı otistik biri geliştirmiş. Parlak ışıklar ve efektlerle sakinleştirici gibi işliyor.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları
Miracle Modus
Miracle Modus
Developer: Seebs, LLC
Price: Free

Diyabetli

Şeker hastası diyabetli kişiler epey fazla ve hayatları bir anda zehir olabiliyor. İnsülin alma zamanını hatırlamak önemli. Diabetes Logbook bu konuda yardımcı oluyor.

‎mySugr - Diabetes Tracker Log
‎mySugr - Diabetes Tracker Log