Kategoriler
Rehberler

Motorola’da Bootloader Kilidini Kaldırmak

Motorola akıllı telefonlarda bootloader kilidini kaldırmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Lenovo bünyesindeki Motorola modellerinde bootloader kilidi mevcut, yani cihazda özelleştirmeye gitmek isteyen kullanıcıların öncelikle bu kilidi kaldırmaları gerekiyor. Yeni Moto G5 ve Moto G5 Plus modellerinde de bootloader kilitli vaziyette. Root erişimi sağlamak ve TWRP yüklemek istiyorsanız öncelikle bootloader kilidini kaldırmalısınız. Moto Z, Moto X, Moto G, Moto X gibi yeni Motorola akıllı telefonlarda bootloader kilidini kaldırmak için anlatacağımız aşamaları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Motorola Akıllı Telefonlarda Bootloader Kilidini Kaldırmak

Öncelikle cihazınızdaki verileri yedekleyin. Yedekleme için bu rehberimizdeki uygulamalardan birini kullanabilirsiniz.

Kilit kaldırma kodunu edinmek için Motorola’nın sayfasından kayıt olun.

Settings -> About Phone menüsündeki Build Number seçeneğine art arda 7 kez dokunun ve Developer Options menüsünü etkinleştirin. Ardından bu menüdeki USB Debugging ve OEM Unlock seçeneklerini aktive edin.

Motorola USB sürücülerini bilgisayarınıza yükleyin.

ADB fastboot aracını yükleyin.

Bootloader Kilidini Kaldırma

Motorola USB sürücülerini bilgisayarınıza yükleyin.

adb-fastboot-tool-2016.zip dosyasını bilgisayarınıza indirin ve genişletin.

Akıllı telefonunuzu bilgisayarınıza USB kablosuyla bağlayın ve ADB aracının yer aldığı klasörde boş bir alanda Shift + Sağ tıklama kombinasyonu ile beliren menü aracılığıyla Command Prompt / Komut İstemi aracını çalıştırın.

Motorola Akıllı Telefonlarda Bootloader Kilidini Kaldırmak 1

adb reboot bootloader komutunu girin. Akıllı telefonunuz fastboot moduna geçecektir.

fastboot oem get_unlock_data komutunu yazın. Karşınıza gelen kilit kaldırma verisini kopyalayın.

Kopyaladığınız bilgiyi buradan biçimlendirin. Bunun için kopyaladığınız veriyi Unlock Data Scrub kutucuğuna yapıştırıp Format My Data seçeneğine tıklamalısınız.

Motorola Akıllı Telefonlarda Bootloader Kilidini Kaldırmak 2

Şimdi bu bağlantıyı ziyaret edin.

Biçimlendirilmiş kodu sayfadaki kutucuğa yapıştırın ve Can my device be unlocked? seçeneğine tıklayın.

I Agree butonuna ve daha sonra ekranda beliren Get Unlock Code‘a tıklayın. Bootloader kilidini kaldırma kodu kayıtlı e-posta adresinize gönderilecektir.

Kodu kopyalayın ve Komut İstemi aracında fastboot oem unlock ************ komutunu girin. Burada yıldız işaretlerinin yerini e-posta adresinize gönderilen kod almalı.

Aynı komutu tekrar yazmanız istenecektir, yazıp Enter‘a basın.

Akıllı telefonunuzdaki bilgilerin silineceği uyarısı yapılıyor, ses artırma butonuna basarak bunu anladığınızı ve kabul ettiğinizi belirtin.

İşlem tamamlandığında akıllı telefonunuzu yeniden başlatın, artık TWRP kurulumu ve root erişimini sağlamak üzere harekete geçebilirsiniz.