Kategoriler
Rehberler

Android: Bildirimleri Linux Masaüstünden Almak

Android bildirimlerini Linux masaüstünden almak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Gün boyunca bilgisayar başında çalışıyor ve bildirimler için akıllı telefonunuza sürekli bakamıyorsanız Android bildirimlerini Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş işletim sistemli (Ubuntu gibi) kişisel bilgisayarınızda görüntülemek isteyebilirsiniz. Linux dağıtımlarının ülkemizde çok fazla kullanılmadığını biliyoruz fakat bazı kurumlardaki sistemlerde ve özellikle teknolojiye meraklı olan kullanıcıların eski bilgisayarlarında Linux dağıtımları kurulu olabiliyor. Windows işletim sistemli bilgisayarlarda Android bildirimlerini almak için izlenmesi gereken aşamalara daha önce değinmiştik. Dilerseniz şimdi de Android bildirimlerini Linux masaüstünden almak için ne yapılması gerektiğine geçelim.

Android Bildirimlerini Linux Masaüstünden Almak

Öncelikle Linux bilgisayarınızda Terminal’e erişin ve sudo add-apt-repository ppa:atareao/pushbullet komutunu girip Enter’a basın.

Android Bildirimlerini Linux Masaüstünden Almak 1

Bu komutun ardından Terminal’de sudo apt update komutunu yazın ve sistem güncellemeleri için kontrol gerçekleştirilmesini sağlayın. Herhangi bir güncelleme tespit edilirse bu güncellemenin kurulumu için beklemeniz gerekecek.

Daha sonra Terminal’de sudo apt install pushbullet-indicator komutunu yazın. Evet, tahmin edebileceğiniz üzere bilgisayarınıza ünlü Pushbullet hizmetinin istemcisini yüklüyorsunuz.

Android Bildirimlerini Linux Masaüstünden Almak 2

Kurulum tamamlandığında Pushbullet Indicator’ı çalıştırın; eğer bir kullanıcı hesabınız yoksa hesap oluşturun ya da mevcut hesabınızla oturum açın. Şimdi Android işletim sistemli akıllı telefonunuzu elinize alın.

Android Bildirimlerini Linux Masaüstünden Almak 3

Android işletim sistemli akıllı telefonunuza Google Play mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget’a dokunarak Pushbullet uygulamasını yükleyin. Uygulamada Linux Pushbullet istemcisinde oturum açtığınız hesapla oturum açın. Pushbullet uygulaması bildirimleri Linux bilgisayara iletmek üzere sizden bazı izinler talep edecektir, onay verin. Artık Android işletim sistemli akıllı telefonunuzdaki bildirimleri Linux bilgisayarınızda görebileceksiniz.

[appbox googleplay id=com.pushbullet.android&hl=tr]