Kategoriler
Rehberler

Android: Parmak İzi Okuyucuya Yeni İşlevler Kazandırmak

Android‘li akıllı telefonlarda Parmak İzi Okuyucuya Yeni İşlevler Kazandırmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Son birkaç yılda kullanıma sunulan orta ve üst düzey akıllı telefonların birçoğunda parmak izi okuyucu yer almakta. Bunlar çoğunlukla güvenlik için kullanılıyor, ülkemizde çok yaygın olmasa da ödeme sistemlerinde kullanımı da mümkün. Tabii dokunmaya duyarlı bir yüzey esasında birçok yeni fırsata kapılar açmakta. Android‘li akıllı telefonlarda easyHome adlı uygulamayı kullanarak Parmak İzi Okuyucuya Yeni İşlevler Kazandırmak mümkün.

Android: Parmak İzi Okuyucuya Yeni İşlevler Kazandırmak

easyHome uygulaması ile farklı hareketlere işlevler atamanız mümkün. Parmak izi okuyucuya basit dokunma hareketleri ile gerçekleştirilecek işlevler ayarlayabiliyorsunuz. Bu uygulama Samsung cihazlar hedeflenerek hazırlanmış, farklı marka akıllı telefonlarda akıcı ve istediğiniz gibi çalışmayabilir. Parmak izi okuyucuyu kullanarak ana ekran, geri, kilit ya da görev yöneticisi işlevlerine erişebilirsiniz. Google Now, kamera uygulaması, bildirim alanı ya da Ayarlar menüsüne hızlı erişim sağlamak için de kullanılabilmekte. Son uygulamaları veya kapatma menüsünü görüntülemek de mümkün. Tüm bunlar kısa ya da uzun dokunuşla gerçekleştirilebiliyor.

Android Parmak İzi Okuyucuya Yeni İşlevler Kazandırmak 1

Gördüğünüz üzere uygulama çok sayıda işleve sahip fakat bunlar Samsung cihazlarda sorunsuz çalışmakta, farklı cihazlarda tatmin edici bir deneyim elde edilemeyebilir. Pro versiyona geçtiğinizde dokunma için geri bildirim sesi ve cihazın titreşim motorunu kullanan haptic geri bildirim alabiliyorsunuz.

Uygulamayı Google Play mağazasından akıllı telefonunuza indirin.

[appbox googleplay id=com.jamworks.easyhome]

Kurulumun ardından çalıştırın. Kullanıcı sözleşmesini onaylayın. Talep ettiği erişim izinleri için onay verin. Artık ayarlarını yapılandırabileceksiniz. Ekran görüntüsünden de görebileceğiniz üzere uzun dokunma, kısa dokunma ile ve kilit ekranındayken parmak izi okuyucusu için işlev belirleyebiliyorsunuz.

Android Parmak İzi Okuyucuya Yeni İşlevler Kazandırmak 2

Uygulamanın kapanmasını engellemek için Android’de Settings> Battery> Battery Usage> Optimize Battery Usage menüsüne erişin ve easyHome‘u devre dışı bırakın. Uygulamanın pil ömrünü olumsuz etkileyebileceğini ifade edelim.