Kategoriler
Rehberler

Android: AMOLED Ekranınızın Yanmasını Engelleyin

Genelde Samsung üretimi akıllı telefonlarda karşımıza çıkan AMOLED tip ekranlar yapısından ötürü arka plan aydınlatması içermiyor ve her piksel kendi başına yakılıp söndürülebiliyor. Bu sayede keskin siyahlar ve yüksek kontrast oranları elde edilebiliyor ama bazı handikapları yok değil.

Android: AMOLED Ekranınızın Yanmasını Engelleyin

Eski nesil plazma ekranlarda olduğu gibi benzer biçimde uzun süre değişmeden aynı görüntüyü ekranda tutan AMOLED cihazlar yanma sorunu yaşayabiliyor yani ekranda uzun süren görüntü silinmeden gölge gibi iz bırakabiliyor. Eğer cihazınızın hangi tür ekrana sahip olduğunu merak ediyorsanız model adıyla IPS ve AMOLED kelimelerini ekleyip Google araması yapabilirsiniz.

samsung-galaxy-s5-review-13

AMOLED ekranlarda panelde yer alan her bir piksel zaman içinde ilk kapasitesini yitirmeye ve renk doğruluğunu kaybetmeye başlar. Tepedeki durum, alttaki navigasyon butonları hep aynı kaldığı için ilk etapta bunların görsel anlamda düşüş gösterdiği fark edilebilir. İşin kötüsü genelde sık kullanılan beyaz rengin oluşturulması için üç ana renk kırmızı-yeşil-mavi aynı anda aktif kalır. Kullanım ömürleri açısından sıralama kırmızı, yeşil, mavi şeklindedir. Bu yüzden koruma adına önlem alabilirsiniz.

settings-for-amoled-screens

Bu sorunları kısa vadede yaşamamak için Ayarlar içinden Ekran kısmına girip parlaklık değerini düşürün. Otomatik parlaklık ayarını aktifleştirin ve ekranın kapanması süresini olabildiğinde kısaltın. Bir diğer seçenekse alt ve üst menüleri gizleyen ekran modu. Maalesef bu sürekli aktif olmaz ve sadece uygulama bazında destek veriliyorsa gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak

GMD Immersive uygulamasını kullanarak bu modun sürekli aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Ücretsiz ve reklamsız olsa da ekran altına kırmızı şerit çekiyor ve bunu kaldırmak isterseniz uygulama içi satın alma yapabilirsiniz.

GMD-immersive-example

Bir diğer yöntemse uygulama başlatıcı kurup arka plan ve uygulama çekmecesindeki arka plan renklerini değiştirip koyu renkler seçmek. Bu sayede siyah seçerek ekranın büyük kısmının karanlık ve piksellerin kapalı kalmasını sağlayabilirsiniz.

nova-launcher-example-with-gmd-immersive

Daha da ileri gidip klavye uygulamasını değiştirerek de benzer biçimde siyah arka planlı tuşlar kullanabilirsiniz. Örneğin SwiftKey uygulaması buna izin veriyor.

swiftkey-pumpkin-colored-theme

Screen Burn-in Tool uygulamasını kullanırsanız ekranda kırmızı, yeşil ve mavi renkleri sırayla göstererek piksellerin dengelenmesi sağlanabilir ama bu uygulamayı şart oldukça kullanmanızı önermiyoruz.

Screen Burn-in Tool
Screen Burn-in Tool
Developer: Code for Travel
Price: Free