Kategoriler
Konular

Android’de Wi-Fi Deneyiminizi İyileştirecek Uygulamalar

Android‘li akıllı telefonunuzda kullanabileceğiniz WiFi Deneyiminizi İyileştirecek Uygulamalar ile karşınızdayız. Wi-Fi bağlantıları hayatımızda önemli bir yer edinmiş durumda. Çeşitli ortamlarda sürekli kablosuz ağlara bağlanıyorsanız sorunlar yaşıyor olmanız ihtimal dahilinde. Bazen router’ı basitçe yeniden başlatmak sorunları çözebiliyor fakat sorunları her zaman bu şekilde halledemeyebilirsiniz, tabii router’ı yeniden başlatma imkanınız da olmayabilir. Neyse ki Android’li telefonunuzda WiFi sorunlarını çözmek ve deneyiminizi iyileştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar var.

Android’de Wi-Fi Deneyiminizi İyileştirecek Uygulamalar

Wi-Fi Analyzer

[appbox googleplay id=com.farproc.wifi.analyzer]

Eğer kalabalık ve şehir merkezinde olan bir yerde yaşıyorsanız çevrenizde büyük ihtimalle çok sayıda kablosuz ağ bulunacaktır. Çevrenizdeki hemen her evde internet bağlantısı ve WiFi özellikli bir router / modem olacaktır. Benzer kapsama alanlarına sahip çok sayıda router’ın yakın konumlarda çalışması bant genişliği limitinin dolmasına ve akıcı / sorunsuz bağlantı kurabilmenize engel olacaktır. Bu tabloyu çok şeritli fakat yoğun trafikli bir karayolu gibi düşünebilirsiniz. Kablosuz router’lar farklı kanallarda çalışabiliyor, bazen bir kanala çok yüklenilip bağlantıların olumsuz etkilenmesi söz konusu olabiliyor.

Android WiFi Deneyiminizi İyileştirecek Uygulamalar 1

Wi-Fi Analyzer ağınız için mümkün olan en iyi kanalı analiz etmenize ve seçmenize yardımcı oluyor. Uygulama basit sağa-sola kaydırma işlemleriyle erişilebilen farklı grafikler ve özellikler göstermekte. Arayüz ilk etapta gözünüzü korkutabilir fakat kullanımı esasında oldukça kolay bir uygulama. Çevrenizdeki ağların hangi kanalları kullandığını öğrenebilirsiniz.

Android WiFi Deneyiminizi İyileştirecek Uygulamalar 2

Wi-Fi Analyzer ayrıca ağınız için mevcut en iyi kanalları seçmenize ve evinizdeki en uygun noktayı bulmanıza olanak tanımakta. Dışarıda bir bağlantıya ihtiyaç duyduğunuzda ve oturacağınız kafeyi buna göre tercih etmek istediğinizde uygulama ile en güçlü bağlantıya sahip olan router’ı kolayca tespit edebilirsiniz.

WifiMapper

[appbox googleplay id=com.opensignal.wifi]

Evinizin dışındaki ağlardan bahsetmişken, bazen dışarıda bir kablosuz ağ bulmanız gerekebilir. Değerli mobil veri paketinizi harcamadan internete bağlanmak isteyebilirsiniz. Tabii tercih edeceğiniz mekanın internet bağlantısında sorun yaşayıp yaşamayacağınızı denemeden bilemiyorsunuz.

Android WiFi Deneyiminizi İyileştirecek Uygulamalar 3

WifiMapper uygulaması ile tüm dünyada çeşitli ülkelerde ve şehirlerdeki kullanıma açık Wi-Fi ağları hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Uygulamayı çalıştırdığınızda bulunduğunuz çevredeki kablosuz ağlar karşınıza geliyor. Bunlar arasından ücretsiz ya da ücretli, abonelik gerektiren / gerektirmeyen, bağlantı süresi limiti olan / olmayan gibi seçeneklerle filtreleme yaparak kendinize uygun bir bağlantı tespit edebilirsiniz.