Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone Panosunun Kontrolünü Ele Geçirin

Metin kopyalayıp başka bir yere yapıştırmaya yarayan sistemde, kopyalanan ya da kesilen içeriğin saklandığı alana clipboard ya da pano adı veriliyor. Bu alana birden fazla içerik saklayamamak, sonuncu içeriğin öncekini silmesi gibi sıkıntılardan ötürü gelişmiş olduğu söylenemez.

iOS: iPhone Panosunun Kontrolünü Ele Geçirin

Masaüstü sistemlere benzer sistem mobil işletim sistemlerinde de var ama temelde benzer eksikler sürüyor. Buna çözüm olaraksa uygun programlar kurulabiliyor. Apple iPhone sahipleri iOS güncellemelerine rağmen pano konusundan memnun değiller. Çare olarak önerilen uygulamalardan biri Clips.

[appbox appstore id917638056]

Metin ve görsel içeriğini kopyaladıktan sonra tek bir uygulama içinde birden fazla içeriği yapıştırabilme desteği veriyor. Pro sürüme terfi edenler, bulut depolama desteği sayesinde bir iOS cihazında kopyaladıklarını diğer iOS cihazında yapıştırabiliyor!

ClipsSetup

Bu uygulamadan faydalanabilmek için ilk olarak widget olarak eklemeniz gerekiyor. Bunun için Bildirim Merkezini açın ve Bugün kısmında alta inip düzenle komutu vererek listedeki Clips seçeneğini aktifleştirin. Clips, en iyi sonuçlar için listenin üstünde yer almalı.

Clips_saved

Artık basit biçimde bir uygulamadan görsel ya da metin kopyalayıp Clips içindeki listenize ekleyebilirsiniz. Ekranın üstündeki Bildirim Merkezini açınca Clips widget yanındaki artı sembolüne basıp son saklananları görebilirsiniz. Varsayılan olarak son kopyalanan üç içerik gösterilir. Bunlardan birine tıklayınca iOS sistemi tarafından kopyalanır ve istenen yere yapıştırılabilir.

Clips_settings1

Clips uygulamasını açınca liste biçiminde kopyalanları görebilirsiniz. Uygulama ayarlarında kaç tanesinin saklanacağı seçilebiliyor. Pro sürümü alırsanız iOS cihazlarınız arasında eşleştirmeye ek olarak saklanan URL’ye tıklayınca otomatik olarak Safari tarafından açılır. Bir web sitesindeki metin ya da görseli kopyalarsanız aynı zamanda içeriğin alındığı URL de otomatik olarak saklanır.