Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy S8: Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek

Samsung Galaxy S8 akıllı telefonda Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek adına izlemeniz gereken aşamaları ele alacağız. Mart ayı sonunda resmi duyurusu gerçekleştirilen Galaxy S8 ve S8+ akıllı telefonlar bu ay sonundan itibaren son kullanıcıların eline ulaşmaya başlayacak. Akıllı telefonun ABD varyantında Snapdragon 835, diğer varyantlarında ise Exynos 8895 Octa yongaseti kullanılmakta. Akıllı telefonda 4 GB RAM, 64 GB kapasiteli dahili depolama birimi, USB 3.1 Type C bağlantı, 3000 mAh kapasiteli pil, IP68 su ve toza karşı dayanıklılık sertifikası gibi detaylar var. 12 MP çözünürlüklü ana kamera ve 9 MP selfie kamerası bizlerle. Akıllı telefonun 5.8 inç genişlikli, alışılageldik tasarıma kıyasla daha uzun olan ekranı 1440 x 2960 piksel çözünürlük ve 18.5:9 en boy oranına sahip. Esasında Android uygulamaları mevcut çözünürlük ve en boy oranlarına ölçeklendirme ile adapte olabiliyor ancak bazı uygulama ve oyunlar 16:9 en boy oranında sabit kaldıkları için ekranın üst ve alt kısmında siyah çubuklar kalabiliyor. Bu durumu aşmak için aşağıdaki aşamaları izlemeniz yeterli olacaktır.

Samsung Galaxy S8: Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek

Bu işlemin herhangi bir dezavantajı bulunmamakta. Bazı uygulama ve oyunlar tam ekran modunda çalışmaya zorlandıklarında sıkıntı yaşanması ihtimali var fakat kullanıcılardan henüz olumsuz bir geri bildirim alınmış değil.

  • Öncelikle Settings menüsüne erişin.
  • Display seçeneğine girin.
  • Full screen apps seçeneğine dokunun.
  • Burada tam ekran modunda çalıştırılmasını istediğiniz uygulama ve oyunlarda yer alan anahtarları aktive edin.

Samsung Galaxy S8 Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek 1

Bu menüden etkinleştirdiğiniz oyun ve uygulamaları daha sonra çalıştırdığınızda -daha önce mevcutsa- ekranda üst ve altta bulunan siyah alanların kaybolduğunu fark edeceksiniz.