Kategoriler
Konular

Akıllı Telefon Pilleri Hakkında Her Şey: Efsaneler ve Gerçekler

Akıllı telefon pilleri hakkında bilmeniz gereken önemli noktaları, bu konudaki yanlış bilinenleri ve gerçekleri ele alıyoruz. Gün içerisinde akıllı telefonlarımız ile ilgili en önemli mesele genellikle pil seviyesi ve durumu oluyor. Akıllı telefonlarımızdan görüşmeler yapma, mesajlaşma, e-posta, müzik dinleme, navigasyon ve başka birçok işlemde faydalandığımız için pilin hızla tükenmesi büyük sıkıntılar yaratıyor. Kullanıcıların akıllı telefonlardaki pillerle ilgili çok çeşitli yanlış algılara kapıldığını görüyoruz.

Akıllı Telefon Pilleri Hakkında Her Şey Efsaneler ve Gerçekler 2

Akıllı telefon pilleri Qualcomm’un Quick Charge ve OnePlus’ın Dash gibi şarj teknolojileriyle evrimleşiyor olsa da pil teknolojisi Lityum – İyon’a geçişten bu yana pek de ilerleme kaydedemedi. Lityum-İyon Polimer (Li-Po) sadece daha yüksek spesifik enerji ve dolayısıyla daha ince pillere doğru bir adımdı. Akıllı telefonların ekran, işlem gücü, bellek / depolama kapasiteleri, kameraları, bağlantı teknolojileri hızla iyileşirken piller konusunda beklediğimiz sıçramayı göremedik. Son olarak geçtiğimiz yıl Samsung Galaxy Note 7 akıllı telefondaki cihazların toplatılıp piyasadan çekilmesine neden olan pil sorununun ardından kullanıcıların kafalarında bazı soru işaretleri oluştu. Dilerseniz akıllı telefon pilleri hakkında önemli noktalara, efsanelere ve gerçeklere göz atalım.

Akıllı Telefon Pilleri Hakkında Her Şey: Efsaneler ve Gerçekler

Efsane: Pili her zaman tam boşaltmalı ve bitince % 100 seviyesine dek şarj etmeli

Hayır. Modern Li-ion piller kalibrasyon konusunda oldukça başarılı ve böyle birşey yapmak zorunda değilsiniz. Bunu örneğin büyük çaptaki bir işletim sistemi güncellemesinden sonra yapmanız faydalı olacaktır.

Efsane: Pili fazla şarj etmek cihazın bozulmasına neden olur

Yanlış. Her ne kadar telefonunuzu yalnızca belirli bir dereceye kadar şarj etmeniz önerilse de telefonunuzun pili % 100’e kadar şarj edildiğinde, şarj cihazı otomatik olarak kapanıyor.

Akıllı Telefon Pilleri Hakkında Her Şey Efsaneler ve Gerçekler 3

Efsane: Tüm pil tasarruf uygulamaları pil ömrüne katkıda bulunuyor

Bu uygulamaların birçoğu ‘task killer’ yani arka planda çalışan uygulamaları kapattığı için bazen pil tasarrufu sağlamak yerine tam tersi sonuç doğurabilir. Bazı uygulamaların arka planda çalışmasının bir mahsuru yok, aksine sürekli sonlandırılıp yeniden başlatılması pil ömrüne olumsuz etki edebilir. Tabii Greenify gibi gelişmiş uygulamaların fayda sağlayacağını belirtelim.

Efsane: Bazı pil uygulamaları cihazın daha hızlı şarj olmasını sağlıyor

Şarj hızı uygulamaların etki edebileceği bir şey değil, bu donanımlarla alakalı bir mevzu. Yalnızca bazı uygulamalar arka planda çalışan araç ve servisleri kapatarak cihazın o anki pil tüketimini bir miktar azaltabilir ve bu da pilin daha kısa sürede dolmasına katkıda bulunabilir.

Gerçek: Aşırı ısınma pile zarar verebilir

Akıllı telefonunuzu her zaman serin tutmaya çalışın. Aşırı ısınmanın pile zarar verme ihtimali var. Özellikle üçüncü parti şarj cihazlarına dikkat etmelisiniz.

Akıllı Telefon Pilleri Hakkında Her Şey Efsaneler ve Gerçekler 4

Gerçek: Akıllı telefon pilinin akım desteği

Bazı akıllı telefonlar daha yüksek akım ile şarj olma desteği barındırmasına rağmen üretici firma kutu içeriğine düşük akım sağlayan adaptör koyabiliyor. Örneğin iPhone 6S 2.1A akımla şarj olabilmesine rağmen kutu içeriğinde 1A adaptör yer alıyordu. Bu gibi durumlarda kaliteli ve daha yüksek akım sağlayan bir adaptöre geçmek cihazın daha hızlı şarj olmasını sağlayacaktır.

Gerçek: Cihazın daha hızlı şarj olması için, şarj olurken kullanmayın; hatta kapatın

Akıllı telefonunuz şarj olurken onu aktif şekilde kullanmanız pil tüketimini o an için artıracaktır ve bu da pilin daha yavaş şarj olmasına neden olacaktır. O nedenle akıllı telefonunuzun hızla şarj olmasına ihtiyacınız varsa cihazı şarj olurken kullanmayın, hatta uçuş modunu etkinleştirebilir ya da cihazı kapatabilirsiniz.

Akıllı Telefon Pilleri Hakkında Her Şey Efsaneler ve Gerçekler 5

Gerçek: Sürekli yolculuk yapıyorsanız düzgün bir Powerbank edinmelisiniz

Sürekli mobil haldeyseniz bilindik ve güvenilir bir markanın powerbank’lerinden birisini tercih edebilirsiniz. Bu noktada kapasite tercihini ihtiyaçlarınıza göre yapın, mümkünse 2A gbi yüksek çıkış gücü sağlayabilen bir ürüne yönelin.