Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Google Fotoğraflar İle Video Titreşimlerine Veda

Google Fotoğraflar uygulaması, çok platforma destek veren istemcileri, kolay kullanımı ve sınırsız fotoğraf yedekleme özellikleriyle kullanıcıların gönlünü fethetmeyi başardı. Her ne kadar fotoğrafları başka bir sunucuda tutmak biraz itici gelse de servisin çok sayıda faydalı özelliği var.

Android: Google Fotoğraflar İle Video Titreşimlerine Veda

Uygulamada, fotoğrafları kullanarak animasyonlu GIF oluşturup hikayeler hazırlayan bir asistan bile var. Yeni eklenen bir özellikse titreşim içeren videoların tek bir tıkla otomatik olarak düzeltilmesi ve titreşimin temizlenmesi. Her ne kadar yeni nesil akıllı telefonların büyük kısmında kamera çözümlerinde elektronik (EIS) ya da optik (OIS) titreşim kesme desteği olsa da çoğu durumda elektronik sistem hakim çünkü daha ucuz. Telefon kamerası, video kalitesi gibi unsular sonucu değiştiriyor.

unnamed

Google Fotoğraflar uygulamasına eklenen video sabitleme özelliği de sonuçları duruma göre farklı olabilen bir diğer yenilik. Telefonunuzun kamerasında donanımsal ya da elektronik titreşim engelleme varsa bunu da ekleyince sonuçların titreşimsiz olması beklenmeli. Eğer telefonunuzda bu tür titreşim engelleme sistemleri yoksa elde edilen katkı pek fazla olmayabilir ama videodan videoya farklı olacağını düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

Elbette bu titreşim kesme işleminin elektronik olarak işlemesi için videoda görülen alan kenarlarından az da olsa kırpılıyor ve görüntü alanı daralıyor. Daha sonra zoom yapılarak yeniden önceki orijinal boyutuna çekiliyor. Bu sistemin son derece titreşimli arazi ya da merdivenden koşu videolarının titreşimsiz hale getirmesi beklenmeli.