Kategoriler
Rehberler

iOS: Kolay Paylaşılan Fotoğraf Albümleri Oluşturun

Düğünler gibi büyük etkinlikler sırasında çekilmiş ya da günlük yaşama ait fotoğrafları paylaşmak kolay olmalı. Bu sayede fotoğraflarda yer alan arkadaşlar ve aile bireyleri bu fotoğrafları kolayca görüp kendi arşivlerine ekleyebilmeli.

iOS: Kolay Paylaşılan Fotoğraf Albümleri Oluşturun

iOS ve Mac kullanıcıları için bu son derece kolay bir işlem. Windows kullanıcıları bile sisteme dahil olabilir. İlk yapmanız gereken iCloud paylaşım özelliğini açmak. Ayarlar uygulaması içinde iCloud alanında Fotoğraf seçeneği yer alıyor. iCloud Fotoğraf Paylaşımı aktifleştirilmeli ve Mac sistemde Sistem ayarları içinden iCloud alanında seçeneklere girilip aktifleştirilmeli. Windows kullanıcılarınınsa Windows için iCloud uygulamasını indirip kurması ve fotoğraf paylaşımını açması gerekiyor.

Paylaşılan fotoğraf albümü oluşturmak için Fotoğraflar uygulamasını açın ve Paylaşılan sekmesine tıklayın. Artı butonuna basın ve albüme ad vermenizi sağlayan pencereyi görün. Ardından kişiler listenizden paylaşım için çağırmak istediğiniz kişileri seçin. iMessage numarası ya da e-posta girerek de çağırabilirsiniz. İşiniz bitince Oluştur komutu verin. Paylaşılan albümlere 100 kişiye kadar ekleyebilirsiniz. Oluşan albümü daha fazla kişiyle paylaşmak için albümü açıp Kişiler sekmesine tıklayın. Başkalarını ekleyebilir, silebilir, albümü iCloud.com sitesinde halka açık hale getirebilir, albüm bildirimlerini açıp kapatabilir ya da albümü silebilirsiniz. Bu albümlere çağırılan kişiler iPhone, iPad, Mac kullanarak girebilir.

Android kullanıcılarını katılım için çağıramazsınız ama iCloud.com üzerinden halka açık kıldığınız albümlere çağırabilirsiniz. Bu linki bilenler dışında kimse içeriğini göremez. Her albüme en fazla 5000 fotoğraf ya da video eklenebilir. Yer kalmamışsa sadece albümü oluşturan ana kişi başta eklediği fotoğrafları silebilir. Diğer katılımcılar sadece kendi ekledikleri fotoğrafları silebilir.

iPhone ile çektiğiniz fotoğrafları bu albüme eklemek için açın ve artı butonuna basıp telefonunuzdaki fotoğrafları yükleyin. Apple fotoğraf paylaşma servisinde etkileşimler sınırlı ve sadece beğeni ya da yorum bırakılabilir. Yükleme tarihini, yorumları ve kimlerin beğendiğini görebilirsiniz.