Kategoriler
Konular

En İyi Şarkı Adı Tanımlama Uygulamaları

Yolda yürürken, kafede ya da bir dizi/film sırasında duyduğunuz şarkıyı beğenip adını ve şarkıcıyı öğrenmek istediğiniz olmuştur. Bu alanda hizmet veren çok sayıda servis var ve çoğu ücretsiz arama desteği verip sonucu bulabiliyor ama ne derece iyi işliyorlar?

En İyi Şarkı Adı Tanımlama Uygulamaları

Bu alanda senelerden beri rakip olan Shazam ve SoundHound uygulamaları sürekli güncelleniyor. Zaman içine daha fazla içerik ve reklam içermeye başladılar. Teknoloji ilerledikçe bu servisler de ilerleme gösterdiler. Shazam gerçek anlamda akla gelen ilk isim olduğu için iOS ile gelen Siri ile entegre edildi.

Shazam

01-Shazam-Button

Basit bir arabirim ve sadece açıp mavi büyük butona basıp beklemeniz yetiyor. İnternet bağlantısı yoksa müzik etiketi saklanıyor ve bağlanınca arama yapılıyor. Ardından şarkıyla ilgili tüm bilgiler görülebiliyor, örnek dinlenebiliyor, iTunes butonu sayesinde satın alınabiliyor. Alternatif olarak Spotify, Rdio, Beats Music gibi hesaplarınız varsa ve uygulamalar kuruluysa şarkıyı açıp dinlemek mümkün oluyor.

[appbox appstore id284993459]

Gerçek zamanlı olarak şarkı sözlerini takip edebilir, sanatçı geçmişini okuyabilir, albümleri görebilirsiniz. Sosyal servis olduğu için Facebook ile oturum açınca arkadaşların dinlediklerini görme gibi artılar var ama şart değil. İşin ilginci sadece şarkı değil arka planda oynayan dizi adını bile bilebiliyor. Daima dinleme özelliğini açarsanız sürekli etrafı dinliyor ve hemen sonuç veriyor ama gizlilik açısından iyi görünmüyor.

[appbox googleplay id=com.shazam.android]

SoundHound

05-SoundHound-Main

Bir diğer iyi bilinen müzik tanıma uygulaması ve Shazam ile benzer içerik var. Bunda da büyük butona basıp beklemek yeterli. İnternet yoksa tarayıp ekliyor ve internet gelince seçip sormanız gerekiyor. Demo dinleme, Rdio ya da Spotify üzerinden bulma, şarkı sözü ve iTunes üzerinden almak mümkün. Şarkıcı bilgisi, videolar, albümler görülebiliyor. Eşsiz özelliklerden biri sizin mırıldandığınız şarkıları da bulabilmesi. Ücretli sürüme terfi ederseniz reklamlar kalkıyor ama özellik eklenmiyor. Üçüncü seçenekse ücretsiz ve reklamsız ama özellikler kırpılmış durumda.

[appbox appstore id355554941]

[appbox googleplay id=com.melodis.midomiMusicIdentifier.freemium]

MusicID

08-MusicID-Main-Search

Bir diğer seçenek ama çok daha az biliniyor. Benzer özellikler, son derece basit arabirim, popüler şarkılar listesi içeriyor. Diğerleri aksine şarkılardaki sözleri girerek arama da yapılabiliyor. Şarkıyı bulunca YouTube videolarını ve benzer şarkıları görme, şarkı sözü gibi seçenekler var. Sosyal ağlarda paylaşmak, iTunes üzerinden açmak mümkün ama Spotify ile Rdio entegrasyonu göremedik.

[appbox googleplay id=com.gravitymobile.recognize]