Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android / iOS: Instagram’da Koleksiyon Oluşturmak

Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlardaki Instagram’da koleksiyon oluşturmak için izlemeniz gereken aşamaları aktaracağız. 2016 yılı sonunda Instagram’a yeni yer imlerine ekleme özelliği kazandırılmıştı. Kullanıcılar içerik akışında gördükleri ve beğendikleri bir içeriği yer imlerine kaydedebiliyordu. Yer imlerine kaydedilen paylaşımlar galeriye dahil edilmiyordu ve ilgili paylaşımın sahibi içeriği kaldırdığında bunu yer imlerine kaydeden kullanıcılar da artık iletiye ulaşamıyordu. Bu özellik biraz basit kaçmış olacak ki Instagram kaydedilen paylaşımları organize etmek adına Collections adlı yeni bir özellik getirdi. Instagram’da koleksiyon oluşturmak için muhtemelen uygulamayı son sürüme güncellemeniz gerekecek.

Instagram'a çok beklenen gönderi paylaşım özelliği geldi

Android ve iOS: Instagram’da Koleksiyon Oluşturmak

Instagram uygulamasını çalıştırın ve profil sekmenizi görüntüleyin. Bookmark butonunu kullanın. Kaydettiğiniz tüm paylaşımlar burada yer alacaktır. Eğer Collections / Koleksiyonlar özelliği hesabınız için aktive edilmişse iki sekme göreceksiniz. All sekmesinde kaydettiğiniz tüm içerikler bulunacak. Collections ise oluşturduğunuz tüm koleksiyonları içermekte.

Android ve iOS Instagram'da Koleksiyon Oluşturmak 1

Collections sekmesine gidin. Instagram arayüzünde sağ üst kısımda yer alan + butonuna dokunun. Dilediğiniz bir ismi girin.

Android ve iOS Instagram'da Koleksiyon Oluşturmak 2

Oluşturduğunuz koleksiyona bir paylaşımı eklemek için izleyebileceğiniz iki farklı yöntem var. Koleksiyonun içinden ekleme yapabilirsiniz. Alternatif olarak bir paylaşımı kaydettiğinizde de koleksiyonlara dahil edebiliyorsunuz.

Collection sekmesinden oluşturduğunuz bir koleksiyona dokunun. Sağ üst kısımda yer alan butonu kullanın. Karşınıza gelen penceredeki Add to Collection butonuna dokunun ve kaydettiğiniz iletiler arasından dilediğinizi seçin.

Android ve iOS Instagram'da Koleksiyon Oluşturmak 3

Gördüğünüz bir paylaşımı koleksiyonlarınıza eklemek için görselin sağ alt kısmında yer alan kaydetme butonuna uzun dokunun. Instagram’da oluşturduğunuz koleksiyonların bulunduğu bir liste açılacaktır. İletiyi kaydetmek istediğiniz koleksiyonu seçmelisiniz.

Android ve iOS Instagram'da Koleksiyon Oluşturmak 4

Kaydedilen bir ileti birden fazla koleksiyona dahil edilebiliyor. İlgili paylaşımı yapan hesap iletiyi silerse bu paylaşım sizin koleksiyonlarınızdan da kaybolacaktır. Koleksiyonlarınıza kaydettiğiniz iletiler için arama özelliğinin bulunmadığını belirtelim.