Kategoriler
Rehberler

Android: Root Attıktan Sonra Cihaz Hızlandırmak

Android esaslı cihazlarda kullanıcılar çok sayıda özelleştirme yapabiliyor, görünüm, uygulama başlatıcı, sesler, temalar değiştirilebiliyor. O da yetmezse root atılarak sistem kontrolü ele geçirilebiliyor ve sınırsız biçimde düzenleme olanakları karşınıza çıkıyor.

Android: Root Attıktan Sonra Cihaz Hızlandırmak

Peki root yetkisi alıp cihazınızı yöneticisi gibi kullanmaya başlarsanız ne yaparsınız? Akla gelen ilk çözümler XDA forumlarındaki modları kurarak telefonu daha iyi düzenlemek ve iyileştirmek. Performans artışı ve hatta overclock bile mümkün! Root attıktan sonra kurulacak “root özel” uygulamalar:

Greenify

screenshot.1492775589

Bu uygulamayı kurarak batarya ömrünü arttıracak biçimde hangi uygulamanın ne oranda arka planda çalışacağını seçebilirsiniz. Sadece istediğiniz uygulamalar bataryayı kullanıyor olacak.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve iPad'de reklamlar nasıl engellenir? (2022)
Greenify
Greenify
Developer: Unknown
Price: Free

ROM Manager

screenshot.1492775690

ROM manager uygulaması sayesinde akıllı telefonunuz için geliştirilmiş özel firmware paketlerini görebilir ve belki de üreticinin sunmadığı türden yeni Android güncellemeleri alabilirsiniz. Bunları indirip kurmak için deneyim sahibi olmak şart çünkü root almış olsanız bile bootloader kilidi ve kurtarma menüsü gibi ince detaylara hakim olmanız gerekiyor ki sistem çökmesin.

ROM Manager
ROM Manager
Developer: ClockworkMod
Price: Free

Titanium Backup Root

screenshot.1492775847

Bu uygulama sayesinde derinlemesine uygulama taraması yapıp yedek alabilir, sistemle yüklü gelen çöp uygulamaları kaldırabilir, yedeklerden geri dönebilir, uygulamalara ve cihaza ait ayarları da yedekleyip bulut depolamaya gönderebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri
Titanium Backup (root needed)
Titanium Backup (root needed)

Smart Booster

screenshot.1492777434

Bu uygulama sayesinde telefonunuzda görülen yavaşlamalar azalabilir çünkü boş RAM alanını arttırarak önemli uygulamaların daha akıcı biçimde çalışabilmesine olanak veriyor. Aynı zamanda önbelleği hızlı biçimde silebiliyor. SD kart temizleme ve yer açma özelliği de var.

Smart Booster - Free Cleaner
Smart Booster - Free Cleaner

Link2SD

screenshot.1492777583

Yerli yapımcı Burak Akpınar imzalı bu uygulama sayesinde dahili depolama alanı dolanlar uygulamalarını SD karta gönderip link bağlantısı oluşturarak sorunsuz biçimde kullanmaya devam edebiliyor. Uygulamalara ait veri, kütüphane vb içerikleri ayrı ayrı taşınabiliyor. Otomatik önbellek temizleme servisi de var.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü
Link2SD
Link2SD
Developer: Bülent Akpinar
Price: Free

No-frill CPU Control

screenshot.1492777717

Bir diğer faydalı uygulama ve işlemci çekirdeklerinin çıkabileceği en yüksek hızla en düşük hız aralığı değiştirilebiliyor. Böylece performans ya da güç koruma modu zorlanabiliyor. Aynı zamanda governor ve zamanlayıcı da değiştirilebiliyor. Size uygun olan uygulamaları seçip kurmak ve ayarları yapmak size kalıyor.

No-frills CPU Control
No-frills CPU Control
Developer: SINÉO
Price: Free