Kategoriler
Konular

Android’de Fabrika Ayarlarına Dönmeden Virüs Temizlemek

Akıllı telefon kullanıcılarının sayısı 1.5 milyarı aştı ve virüs yazan azılılar artık mobil platformlarda cirit atarak avlarını ağlarına düşürmek istiyorlar. Her ne kadar uygulama marketleri denetim altında olsa da reklamlar, e-posta eklentileri, site kodları gibi riskler yükselişte.

Android: Fabrika Ayarlarına Dönmeden Virüs Temizlemek

Cihazınıza bir şekilde virüs bulaşırsa fabrika ayarlarına döndürmek yani format atmak zorunda mısınız? Bu gerçekten zahmetli bir işlem ve uygulamaların kurulması, ayarların yapılması zaman alıyor. Üstelik fotoğraf, müzik gibi dosyaları yedekleme ve geri yüklemek de uzun iş.

İlginizi Çekebilir:  Android'de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır?

Sorunu Tespit Etmek

İlk olarak yaşanan sorunun tespit edilmesi şart. Çoğu kullanıcı aşırı yavaşlamadan şikayetçi. Cihazda yeni bir ROM kurulmuşsa ya da depolama alanı aşırı doluysa yavaşlama doğabilir. Mağaza dışından APK paket kurduysanız zararlı kod içeriyor olabilir.

Güvenli Mod

İlk olarak sadece sistemin açılacağı güvenli moda geçin. Bunu yapmak için güç butonunu uzun tutun ve kapama sorusu gelince uzun tutmaya devam edin. Güvenli moda geçiş sorusu gelince onay verin. Ayarlar içinden uygulamalara girin indirilen programlara bakıp gereksizleri kaldırın.

Screenshot_20160401-150450

Bazı zararlı uygulamalar buna önlem olarak kendisini kaldırma izni vermez. Bu durumda ayarlar içinden güvenlik bölümüne girin ve cihaz yöneticileri listesine bakıp gereksiz isim varsa kaldırın. Ardından kaldırma işlemi başarılı olacak.

İlginizi Çekebilir:  GeForce Now, bazı LG TV'lerde yüklü olarak geliyor

Antivirüs Taraması

Artık bir antivirüs uygulaması kurup tarama yapmalısınız. Normalde bu tür uygulamalara gerek yok ama cihazınızın yoldan çıktığını ve doğru işlemediğini düşünüyorsanız ücretsiz antivirüs seçeneklerinden birini kurup temizlik yapmanın zararı yok.

Avast Antivirüs & Güvenlik
Avast Antivirüs & Güvenlik
Developer: Unknown
Price: Free
Norton 360: Mobile Security
Norton 360: Mobile Security
Developer: NortonMobile
Price: Free

Fabrika Ayarına Dönüş

Sadece ve sadece bu denemeler sonuç vermezse fabrika ayarlarına dönmek mantıklı ama öncesinde dosyalarınızı bulut ortama göndermeyi ihmal etmeyin. Sadece fotoğraf, video, müzik gibi virüs içermeyen dosyaları yedekleyip sonrasında geri yükleyin.

İlginizi Çekebilir:  Daha kolay bir uyku için en iyi YouTube kanalları