Kategoriler
Konular

Android’de Uygulama Önbelleği mi, Yoksa Uygulama Verisi mi Temizlenmeli?

Android cihazlarda kurulu olan çok sayıda uygulama Google Play mağaza ortamından indirilir indirilmez çalışma için gerekli olan dosyaları sistem içine yerleştirir ama bununla sınırlı kalmaz. Aynı zamanda uygulama içindeki fotoğraf gibi içerikler veri olarak depolanır. Buna bir de önbellek alanı katılır.

Android’de Uygulama Önbelleği mi, Yoksa Uygulama Verisi mi Temizlenmeli?

Bir uygulamada tuhaflaşma, yavaşlama, oturumdan atma, olması gerekenden fazla yer işgal etme gibi sorunlar varsa Android ayarlarına girince beliren uygulama listesindeki girdisini bulup temizlik yapabilirsiniz. Böyle bir kontrolle hangi uygulamanın kendisi, verisi ve önbelleği için ne kadar yer işgal ettiği görülebilir.

screenshot.1492774027

Bu alanda karşınıza çıkan iki seçenek veri silme ve önbellek silme olacak. Bu iki noktayla ilgili temizlik işlemlerinin RAM bellek ve depolama açısından ilaç gibi geldiğini duymuş olabilirsiniz. Peki ya arada ne gibi farklar var?

Uygulama Önbelleği Temizlemek

İlk olarak önbellek nedir cevaplanmalı. Verilerin geçici olarak saklandığı alana önbellek denir. Bu sayede cihazın hızlı işlem yapması sağlanır. Örneğin internet tarayıcınız gezdiğiniz sitelerdeki fotoğraflar gibi içeriği saklar ve siz tekrar ziyaret edince sayfa hızlı açılır, mobil veri kullanımı düşer. Android işletim sistemi önbelleği iyi biçimde yönetir ama gerekli olursa adı geçen yere girince uygulamaya ait önbelleği boşaltabilirsiniz.

Screenshot_20170105-073949-768x1365

Bu işlemden sonra bazı uygulamalar hızlanırken bazıları daha yavaş işlem yapmaya başlarlar.

Uygulama Verisi Silmek

Uygulama verisi silinince o uygulamayı kurduktan sonra yaptığınız ayarlar, özelleştirmeler, oturum açıldığına dair kullanıcı adı ve parolası gibi bilgiler gider. Uygulama varsayılan ayarlara döner ve sanki Google Play marketten yeni indirilmiş gibi olur yani büyük oranda hızlanma görülebilir. Aynı zamanda cihazda kapladığı alan azalır ama bir oyunsa ilerleme durumunuz uçar ve baştan başlamanız gerekir. Sonuç olarak uygulama verisi ve önbellek farklıdır ve kıyaslanamaz.