Kategoriler
Rehberler

Android: Truva Atı Bulaşmasını Engellemek

İnternet üzerinden indirdiğiniz dosyalar arasında mobil cihazınıza sızan ve arka planda belli etmeden işlem görev truva atları size ait bilgileri çalıyor ve cihazınızı başka emeller için kullanıyor. Bu gibi durumların farkına bile varamayabilir, cihazım neden yavaşladı diye düşünebilirsiniz…

Android: Truva Atı Bulaşmasını Engellemek

Hacker’ların cihazınıza bu tür kodlar yerleştirip kontrolü ele geçirmesine izin vermeyin! Daha önceki dosyalarımızda virüs temizlemeye değinmiştik. Temiz bir sistem elde ettikten sonra girişleri engellemeniz de son derece önemli. İşte truva atı girişini engellemek için dikkat etmeniz gerekenler:

Bilinmeyen kaynaklara yönelmeyin

Avoid-Downloading-Trojans-on-Android-Devices1

Cihazınızda güvenlik ayarları içindeki bilinmeyen kaynaklardan indirme ve uygulama desteğini açmamalısınız. Sadece Google Play mağaza ortamındaki uygulamaları indirirseniz virüs ya da zararlı kod indirme şansınız binde bir derecesine düşer. Bu riski daha da azaltma imkanı var.

Kullanıcı yorumlarını okuyun

Google Play mağaza ortamındaki uygulamaların tarandığı gerçek ama henüz çok yeni bir zararlı varsa ve tespit edilememişse ilk indirenlerden biri olma riskiniz var. Bunu yaşamamak için en azından kullanıcı yorumlarını okuyun ve uygulama puanlarına dikkat edin. Puanı iyi olan bir uygulama bile son güncellemeden sonra yoldan çıkabilir ki güncel kullanıcı yorumları bu duruma ışık tutabilir.

İlginizi Çekebilir:  Google Haritalar'da Gece Modu'nu açma

İzinler

Avoid-Downloading-Trojans-on-Android-Devices2

Uygulama indirip kurduğunuz anda Android işletim sistemi uyarı gösterir ve uygulamanın istediği izinleri gösterir. Bunları okumadan hemen Evet tuşuna basmayın. Bazı durumlarda istenen izinler üzerinden verileriniz okunup sesiniz dinlenebilir ve ön kamera kullanılabilir. Benzer izinlere dikkatli bakın ve ters köşeye yatmayın.

Üçüncü parti mağazalar

Avoid-Downloading-Trojans-on-Android-Devices3

Diğer mağazalara ait uygulama indirme platformlarını kurmuşsanız bunlardan indireceğiniz içerikler Google Play ortamı kadar sıkı bir kontrolden geçmiyor olabilir. Mutlaka dikkatli olun ve sadece Google Play ortamında bulamayacağınız uygulamalar söz konusu olursa üçüncü parti mağazaları kullanın ve az önce söylediğimiz kullanıcı yorumları ve izinlere dikkat edin.

Set Çekin

Zararlı kodlar aynı zamanda e-posta eklentisi, diğer sitelerdeki eklenti kurulumları ve açılan pencereler gibi yollarla da girebilir. Güvenmediğiniz sitelerde dolaşmayın ve girişte Google güvenliği gibi benzer ihtar geliyorsa devam etmeden uzaklaşın. E-postalar arkadaştan geliyor olsa bile içindeki linke ya da eklentisine tıklamayın.