Kategoriler
Rehberler

Android: Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek

Android işletim sistemli akıllı telefonlarda Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android 6.0 Marshmallow işletim sisteminde çok sayıda özellik bulunmakta. Bunlardan bazıları aktive edilmemiş durumda. Bu özelliklerden birisi de çoklu pencere fakat etkinleştirmek için root erişimini sağlamak gerekmekte. Bu yazımızda hem Android 6.0 Marshmallow bünyesindeki Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek için ne yapmanız gerektiğini anlatacağız, hem de root erişimine gerek kalmadan çoklu pencere çalıştırmanıza olanak sağlayacak bir uygulamayı tanıtacağız.

Android: Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek

Android 6.0 Marshmallow işletim sistemindeki özelliği aktive etmek için root erişimi gerekmekte. Root işleminde kullanabileceğiniz yazılımları burada tanıtmıştık.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

Android Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek 1

Root erişimini sağladıktan sonra akıllı telefonunuza Google Play mağazasından Root Explorer uygulamasını yükleyin. Uygulamayı açın ve Super user erişimine onay verin.

Root Explorer
Root Explorer
Developer: Speed Software
Price: TRY 32.99

Uygulama ile /system/ dizinine erişin.

Android Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek 2

Bu dizindeki build.prop dosyasını bulun ve üzerine dokunarak açın. build type‘teki user değerini userdebug olarak değiştirin.

Android Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek 3

Yaptığınız değişikliği kaydedin ve Android telefonunuzu yeniden başlatın.

Settings -> About Phone menüsüne gidin, Build Number seçeneğine art arda 7 kez dokunun. Developer Options menüsü etkinleşecektir. Bu menüdeki Multi-window mode seçeneğini aktive edin. Üzerine dokunup, karşınıza gelen uyarı penceresinde Enable butonunu kullanmanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Android'de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır?

Android Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek 4

build.prop dosyasını düzenlemek için root erişimi sağlanmış akıllı telefonunuzda BuildProp Editor uygulamasından da yararlanabilirsiniz. Yine aynı değişikliği yapmanız ve ardından Developer Options menüsünü etkinleştirip Multi-window mode seçeneğini aktive etmeniz gerekmekte. Değişen bir şey yok.

Root erişimi sağlamadan Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek için Multi Window uygulamasını kullanabilirsiniz. Araç Android 3.0 ve daha güncel işletim sistemli cihazlara yüklenebiliyor.

Multi Window
Multi Window
Developer: mAppsTech
Price: Free

Uygulamayı cihazınıza yükleyip çalıştırdıktan sonra aşağıdaki arayüzle karşılaşacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

Android Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek 5

Çoklu pencere özelliğini aktive etmek için arayüzdeki anahtarı soldan sağa doğru kaydırmanız yeterli olacaktır.

Android Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek 6

Çoklu pencere modunda çalıştırmak istediğiniz favori uygulamalarınızı seçmek için sol kısımda yer alan ve üç noktadan oluşan butonu kullanabilirsiniz.

Android Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek 7

Gördüğünüz gibi biz YouTube ve bir müzik çalar uygulamasını aynı anda çalıştırıyoruz.

Android Çoklu Pencere Özelliğini Etkinleştirmek 8

Multi Window uygulaması görece eski Android versiyonlarında ve root erişimi sağlanmamış akıllı telefonlarda çoklu pencere özelliğini kullanma fırsatı sunuyor. Harika bir çözüm olduğunu söyleyemeyiz ancak yine de faydalı bir araç olduğu açık.