Kategoriler
Rehberler

Android: XperiFirm İle En Yeni Xperia ROM’larını İndirin

Akıllı telefonlara yönelik geliştirilen ROM yani firmware paketleri periyodik olarak güncelleniyor ve test edilip onayladıktan sonra farklı ülkelerde farklı zamanlarda OTA havadan dağıtımla gönderiliyor ama bundan ötürü kullanıcılar gereğinden uzun bekleyebiliyor.

Android: XperiFirm İle En Yeni Xperia ROM’larını İndirin

Bu güncellemeleri alanlar beklemek istemediklerinde ya da önceki ROM paketlerini elde etmek istediklerinde resmi firmadan destek almaları zorlaşabiliyor. Sony imzalı Xperia serisi cihazlar için geliştirilmiş olan XperiFirm uygulaması ücretsiz ve fanatikler tarafından geliştirilmiş.

Kullanabilmek için sisteminizde .NET Framework 4.6 RC ve üstü yüklü olmalı ama zaten Windows 8 ya da üstüne sahipseniz bu standart olarak yüklü gelmekte yani sıkıntı yok.

Apple kullanıcılarınınsa OS X için Mono uygulamasını indirmesi ve kurması gerekiyor: http://www.mono-project.com/download/ Ardından terminal açıp şu komutu girmeliler:

$ mono XperiFirm.exe

Cihaz tarafındaysa Geliştirici seçenekleri aktifleştirilmeli ve bu alanda yer alan USB Debug aktifleştirilmeli. OEM Unlock özelliği ise kapalı olmalı. Güvenlik ayarları içinden Bilinmeyen kaynaklara izin verilmeli. Ardından FlashTool ve XperiFirm indirip kurun.

Kurulum sonrasında cihazınız algılanmazsa bu durumda C:\Flashtool\drivers klasöründe yer alan cihazınıza uygun sürücüleri kurun.

XperiFirm_1-640x391

Uygulama açılınca soldaki kısımdan cihaz modelini seçin. Alt bölümde farklı ülkelere özel versiyonlar gelir. Cihazınıza uygun olanı seçmeniz gerekir. Sonrasında sağ kısımda çıkmış firmware paketleri gösterilir. Ülkeler, GSM operatörleri, paket numarası ve tarihi görülebilir. En doğru olanı seçin ve onay verip indirmeye başlayın. Birkaç GB dosya inecek ve ayıklanacak. Saklanacağı klasörü seçmeniz istenecek.

XperiFirm_2-640x323

Açıldığı klasördeki fwinfo.xml dosyasını silin. Uygulamadan Tools – Bundles – Create izleyip paketlemeye başlayın. Açılan klasörü gösterin, soldakileri sağa atın ve Create tıklayın.

Flashtool_7

Bir süre sonra cihaza flash atabileceğiniz ftf uzantılı paket hazır olacak.

FlashTool ile Yüklemek

FlashTool_14-640x440

Uygulamayı açın ve soldaki yıldırım sembolüne tıklayıp Flashmode seçin. FTF paketinizi gösterin ve ardından silinecek alanları sağdan işaretleyin. Flash butonuna basınca cihazın kapatılması ve bağlanması istenecek.

FlashTool_16

Burada görülen komutları izleyip USB kablosuyla bağlayın. İşlem başlayacak ve cihazınız sıfırlanıp ardından seçili ROM kurulacak. Ekrana gelen bilgiler sayesinde Flash işleminin bittiğini göreceksiniz. Artık fişi çekebilir ve cihazı açabilirsiniz. İlk açılma uzun sürebilir.