Kategoriler
Rehberler

Android: Root Almadan Cihaz Hızlandırmak

Android işletim sistemi yüklü olan cihazınız başta hızlı çalışırken şimdilerde son derece hantal işliyor olabilir. İşletim sistemi dışında kurulan uygulamalardan kaynaklı sorunlar nedeniyle hem yavaşlama, hem de kısa süre içinde batarya bitirme sorunları gözlenebilir.

Android: Root Almadan Cihaz Hızlandırmak

Milyardan fazla Android cihaz kullanımda ve büyük kısmı benzer uygulamaları içeriyor. Sisteminizin yavaşlaması halinde fabrika ayarlarına dönmek zorunda değilsiniz. Belirli araçlar ve ipuçlarıyla hızlanma mümkün ve daha iyisi root almanıza da gerek yok. Öncelikle şunu belirtelim ki cihazı yeniden başlatmadan günlerce kullanıyorsanız öncelikle yeniden başlatmayı deneyin.

Depolama alanını yönetin

Manage-Your-Internal-Storage-594x420

Dahili depolama alanı tüm uygulama ve bilgileri depolar. Hızlı olmazsa sıkıntı yaşanır ama zamanla gerçekleşen yavaşlamaların nedeni boş alanın iyice azalması. Bu durumda ara sıra temizlik yapmanızda fayda var. Kolayca temizlik için CCleaner kullanabilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.piriform.ccleaner]

Gereksiz çöp uygulamaları kaldırın

Yavaşlama varsa hem depolama alanı, hem de RAM kullanımını gereksiz işgal eden çöp uygulamaları kaldırın. Sistemle gelen belirli uygulamaları root olmadan kaldıramazsınız ama en azından uygulama başlatıcı içinden gereksiz olanları kaldırmayı deneyin.

Uygulama ve sistem önbelleği boşaltmak

Apps-And-System-Cache-696x619

Uygulamalar listesinde her bir uygulamanın ne kadar önbellek aldığı görülebilir ve bu alan silinebilir. Böylece uygulamalar daha hızlı yükleme yapabilir.

Gereksiz widget’ları kaldırın

Göze hoş gelen widget’ları ana ekranlara dizerseniz sistem yavaşlar çünkü sürekli güncellenebilmek için RAM bellekte yer işgal ederler. Sadece gerekli olanları tutun ya da birden fazla işlev destekli widget’lara geçip sayılarını azaltın.

Pencere animasyonlarını kapatın

Window-Animation-Transition-Scales

Geliştirici seçenekleri içinden pencere animasyonlarını kapalı hale getirirseniz menülerde geçiş efektleri olmaz ama sistem daha akıcı işler.

Güncellemeleri alın

İşletim sistemi ve uygulama güncellemeleri olası ve yeni keşfedilen sorunları düzeltir ve daha hızlı çalışma olanağı verir. Varsa güncellemeleri kontrol edin ve indirip kurun.

Yardımcı uygulamalar

Denemelere rağmen ilerleme elde edemiyorsanız bu işe özel hızlandırma ve temizlik uygulamalarına göz atın:

[appbox googleplay id=com.dianxinos.optimizer.duplay]

Startup Manager uygulaması sayesinde açılışta başlayan uygulamaları kapatıp ciddi kazanım elde edebilirsiniz.

[appbox googleplay id=imoblife.startupmanager]