Kategoriler
Rehberler

Android: Root Gerekmeden İşlemleri Otomatikleştirmek

Android işletim sisteminin iOS’u geride bıraktığı yanlardan biri kullanıcılara verdiği kontrol yetkisi. Bu sayede Android cihazınızı istediğiniz gibi kontrol edebilir ve işlemler yaptırabilirsiniz. Android dünyasına yönelik otomasyon uygulamalarının sayısı epey fazla ve akla gelen tek isim Tasker olmamalı.

Android: Root Gerekmeden İşlemleri Otomatikleştirmek

Tasker uygulaması popüler olmasına ve sürekli güncellenmesine rağmen arabirimi pek de kullanıcı dostu değil. Bununla birlikte belirli işlemlerin çalışması için Android cihazın root edilmesi şart. Buna cesaret edemeyen ya da uğraşmak istemeyenler içinse MacroDroid adlı bir alternatif uygulama bulunuyor. Tasker’ın basitleştirilmiş hali denebilir.

MacroDroid - Device Automation
MacroDroid - Device Automation
Developer: ArloSoft
Price: Free

Yan yana kıyasla imkanı bulanlar MacroDroid’in ne derece basit olduğunu görebilir. Makrolar, klavyelerde karşımıza çıkan tuş kombinasyonunu kolaylaştıran kısayolları akla getiriyor. Makro ekleme, hazır şablonları kullanma, ayarlar, forum ve içeri/dışarı aktarma seçenekleri karşınıza çıkıyor.

Macrodroid-vs-tasker

Elbette basit biçimde kırmızı butona basıp makro eklemelisiniz. Eğer acemiyseniz bu işleme başlamadan önce cihaz yedeği almanız önerilir. Ardından MacroDroid’in çalışabilmesi için cihazınızda izinler vermeniz gerekecek.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

İşlem otomatikleştirmek

macrodroid-trigger
Her makro üç adımdan oluşur: tetikleyici, aksiyon ve sınırlamalar. Örneğin telefonu sallamak bir tetikleme olabilir. Aksiyon ise uygulama başlatmak ya da sistem ayarı değiştirmek. Bunları sırasıyla seçin ve aksiyonu test etmek için menüden aksiyon test etme komutu verin.

macrodroid-constraints-finish

Bir ad verin ve kategori belirleyin. Sınırlamalarsa özelleştirme imkanı verir. Örneğin Wi-Fi varsa mobil veri açılmasın gibi. Ardından test edin ve sorun yoksa sonlandırıp kaydedin. Elbette başta bunlar zor gelirse ilk olarak hazır şablonları kullanabilirsiniz ve uygulama içinde IFTTT gibi hazır epey seçenek var. Bunlara mutlaka göz atmalısınız.

MacroDroid-templates

Pro sürüm gerekli mi?

Reklam destekli ücretsiz sürümü kullanırsanız herhangi bir anda en fazla beş makronu çalışabilir. Daha fazlasını istiyorsanız Pro sürüme ödeme yapmalısınız. Bu durumda reklamlar da kalkar.