Kategoriler
Konular

Kablolu / Kablosuz Görüntü Aktarmak

Akıllı telefonların ekranları genişliyor ama oyun konsollarında olduğu gibi TV ekranına bağlantı yaparak oyun oynamak ya da film izlemek bambaşka bir duygu. Modern akıllı telefonların büyük kısmında kablosuz görüntü aktarımı standart ve kablolu aktarım içinse belirli adaptörler kullanılabiliyor.

Kablolu / Kablosuz Görüntü Aktarmak

Android ve iOS kullanıcılarının görüntü ve ses aktarımı sırasında kullanabileceği farklı çözümler yer alıyor.

iOS ortamında AirPlay

Apple-TV

Sadece Apple ekosisteminde çalışıyorsanız Apple TV almanız son derece mantıklı çünkü bu cihazı salondaki TV’ye bağladıktan sonra tüm iOS cihazlarınızdan Kontrol Merkezi içine girip AirPlay özelliğini aktifleştirerek kablosuz görüntü ve ses aktarımı yapabilirsiniz. iOS ve Mac OS ortamında video oynatma uygulamalarında AirPlay butonu yer alıyor.

airplay-mirroring-ios

AirPlay ile paylaşımda aynalama özelliği görüntüyü birebir gönderiyor. Dördüncü nesil Apple TV sahipleri tvOS kullandıkları için çeşitli uygulama ve oyunları cihaza kurabiliyor. 32 GB olan model 149 dolar.

iPhone ile kablolu aktarım

Apple-HDMI-connector

Apple TV için ödeme yapmak istemiyorsanız ucuz bir adaptör alabilirsiniz. iPhone ile kullanılan adaptörleri takınca Lightning portu üzerinden HDMI portu elde edeceksiniz. Cihazınıza uygun adaptörü bulmanız şart ve genelde 49 dolar isteniyor. Bu durumda cihazınız kablo ile bağlanacağından yakın durmak zorunda.

Android için Miracast

miracast

Güncel Android sürümlerinde Miracast desteği var. Buna uygun bir adaptörü TV’nize bağlarsanız doğrudan kablosuz görüntü ve ses iletebilirsiniz. Wi-Fi esaslı bu sistemi Windows 8.1 ve üstü yüklü bilgisayarlar da kullanabiliyor.

Chromecast-Android-screen-mirroring

Bildirim menüsünden Cast kısayoluna tıklayın ve aktifleştirin. Etraftaki alıcılar taranacak ve Miracast alıcısı gösterilecek. Buna tıklarsanız bir süre sonra otomatik olarak bağlantı gerçekleşecek.

Kablolu Android bağlantısı

Android yüklü cihazlardaki microUSB portlarına özel çok sayıda MHL ve Slimport adaptörleri var. Bunları da 49 dolara alabilir ve elde ettiğiniz HDMI çıkışını kullanarak görüntü ve ses iletebilirsiniz.