Kategoriler
Rehberler

Android: Ses Kalitesini Artırmak

Android‘li akıllı telefonlarda ses kalitesini artırmak için izlenmesi gereken aşamaları anlatacağız. Günümüzde söz konusu müzik dinlemek olduğunda akıllı telefonlar en çok kullanılan cihaz konumunda. Ancak yüksek kalitede müzik dendiğinde akla ilk olarak akıllı telefonlar gelmiyor. Akıllı telefonlar müzik deneyimi açısından kötü değiller fakat harikalar yarattıklarını da söyleyemeyiz. Farklı kaynaklardan müzik dinlememiş, bu deneyimi elde etmemiş kullanıcıları şüphesiz memnun edecektir. Ses deneyimi akıllı telefonların hem donanımsal hem de yazılımsal özelliklerinden etkilenmekte. Muhtemelen cihazınızın varsayılan ayarlarında bir değişikliğe gitmediniz ancak root erişimi sağlanmış Android akıllı telefonlarda ses kalitesini artırmak mümkün. Geliştirici UltraM8‘in Ainur ses modları Android’de ses kalitesini bir üst düzeye taşıma iddiasına sahip.

Android: Ses Kalitesini Artırmak

  • Ainur NERO ses modu sesin doğrudan telefonunuzun dijital-analog çeviricisine (DAC) aktarılmasına izin veriyor. Teorik olarak bu, cihazınızın ses kalitesini artıracaktır. Bu modu yüklemek diğer Ainur Mod’larını işe yaramaz hale getiriyor, çünkü modların bağımlı olduğu dosyaları kaldırıyor.
  • Yalnızca HTC cihazları için olan Ainur KRONOS, ses mikseri kontrolünü ele geçiriyor ve süreçlerde değişiklikler yapıyor. 24 bit yüksek kalite ses yayınına izin veriyor.
  • Ainur Atlant aynı işleve sahip, ancak diğer cihazlar için de geçerli. Şu anda Nexus 5X, OnePlus 3, LG G2, LG G5 ve MTK cihazlarda çalışabiliyor.
  • Ainur Pandora evrensel bir mod, Android 2.3 ve daha güncel işletim sistemli akıllı telefonlarla uyumlu.

Biz bu rehberi hazırlarken evrensel bir mod olan ve Ainur Pandora’dan daha önemli değişiklikler yapan Ainur NERO‘yu kullanıyoruz.

Gerekenler

  • Root erişiminin sağlanması
  • TWRP Recovery

İndirmeler

Kurulum İşlemi

Öncelikle Ainur NERO dosyasını indirin ve akıllı telefonunuza aktarın. Bu, flash’lanabilir bir ZIP dosyası.

Akıllı telefonunuzu recovery modunda başlatın.

TWRP menüsünde Install‘a girin ve Ainur NERO.zip dosyasının yer aldığını dizine erişin.

Android Ses Kalitesini Artırmak 1

Dosyayı seçin ve flash’lamak için gerekli kaydırma hareketini yapın.

Kurulum tamamlandığında Reboot System seçeneğine dokunarak akıllı telefonunuzu yeniden başlatın.

Akıllı telefonunuz kullanıma hazır hale geldiğinde hoparlörüyle ve daha sonra kulaklık takarak bir süre müzik dinleyin. Ses kalitesindeki değişimle ilgili görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.