Kategoriler
Rehberler

Android: USB Klavye Bağlayıp Kullanmak

Android işletim sistemli cihazlar epey ol aldı ve performans ilerledi. Artık dizüstü bilgisayar ya da büyük bir tablet taşımaya gerek kalmıyor. Kullanıcıların emrine sunulan çok sayıda uygulama var ve donanım özellikleri güçlü olduğundan performans iyi ama ana sorun klavye eksiği gelebilir.

Android: USB Klavye Bağlayıp Kullanmak

Bu gibi durumlarda kablosuz Bluetooth klavyeler kullanılabiliyor ama fiyatları daha yüksek ve bağlantıdan ötürü ek bir batarya kullanmak ve sık sık değiştirmek gerekiyor. Daha ucuz bir seçenekse USB portunda OTG desteği olan cihazlara doğrudan klavye bağlamak. Evde duran favori klavyeniz kablolu ya da kablosuz fark etmeksizin USB fişe/dongle sahipse bunu telefonunuza bağlamak için OTG adaptörü almanız yeterli ve 5 TL’ye bile bulabilirsiniz.

Harici klavye kurulumu

Bağlantı yapınca eğer Android cihazınızda OTG desteği varsa USB bellek, fare, klavye gibi çevre birimleri kullanılabilir. Sürücü kurmak gerekmiyor, sadece kısa süre bekleyin. Klavye ekleyince ekrandaki dokunmatik klavye görünmez olur ama veri girilecek yerde normal klavyenizle girebilirsiniz. Hatta ses açma/kısma, güç, Esc, Enter gibi tuşlar bile işler. Peki ya klavye ayarı nasıl olacak?

android-external-keyboard-settings

Klavye eklenince bildirim gelir ve türünü seçmeniz istenir. Varsayılan seçerseniz klavye ayarları için alttaki linke tıklayın. Ardından dil ayarları gelecek ve seçim yapacaksınız. Q klavye ya da bir diğer tür için farklı ayar indirip kullanabilirsiniz. Print Scr ile ekran görüntüsü alma, Page ile sayfa değiştirme, Del ile silme yapılabilir.

android-external-keyboard-interface