Kategoriler
Rehberler

Android: Daha İyi Oyun Deneyimi Elde Etmek

Android dünyasında son derece fazla sayıda ve çeşitte oyun var. Ayrıca çoğu ücretsiz yani telefonun donanımı iyiyse uzun süre keyifli anlar geçirebilirsiniz ama peki ya tıkanma oluyor, oyunlar açılmıyor, yavaşlama ya da donma oluyorsa yeni bir telefon almak zorunda kalmadan ne yapabilirsiniz?

Android: Daha İyi Oyun Deneyimi Elde Etmek

Oyun deneyimi için cihaz optimizasyonu şart. Modlar, ince ayarlar, özel kodlar kullanılarak performans arttırılabilir. Aynı zamanda daha uzun batarya ömrü, internet bağlantısında düşük gecikme de bu modlarla elde edilebilir.

XDA Forumları

muo-android-gametweaks-tools

Bu tür modları, uygulama ve kodları bulmak için XDA forumlarına girmeli ve cihazınıza uygun alt forumu bulmalısınız. Cihazlara özel yazılmış hazır kodlar indirilmeyi bekliyor. Öncelikle üye olun ve temel kuralları öğrenin. Kodları yönetmek için Google Play mağaza ortamındaki Script Manager – SManager uygulamasını kullanmanızı öneriyoruz:

[appbox googleplay id=os.tools.scriptmanager]

Ücretsiz uygulama sayesinde işiniz kolaylaşacak. Aynı zamanda özel komutları girme imkanı veren Terminal Emulator for Android de son derece kullanışlı.

[appbox googleplay id=jackpal.androidterm]

Ayrıca Root Explorer kullanmanız da gerekebilir. Bunun getirisi normalde gizli olan sistem dosyalarına girip düzenleme yapabilmek ama elbette öncesinde cihazınızı root etmeniz gerekecek.

[appbox googleplay id=com.speedsoftware.rootexplorer]

Mutlaka bu tür modları yapmadan önce cihaz yedeği almalısınız. Bu konudaki yardımcılarınız kurtarma menüsü içinden komple yedek alma imkanı veren CWM Recovery ya da TWRP olacak.

Blend Boosted

muo-android-gametweaks-blendboosted

Cihazınıza kurunca ses, görüntü, batarya kullanım iyileştirmeleri kazandıran bir mod ve kurmak için aşağıdaki adresten indirmeniz gerekiyor. ZIP paketini kurtarma menüsü içinden kuracaksınız. Ardından yeniden başlatınca devreye girmiş olacak.

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2603767

Hyper Cola Package Installer

muo-android-gametweaks-hypercola

Sadece grafik anlamında zorlayıcı olan oyunlarda fayda gösterebilen geçici bir çözüm. En yeni sürümünü indirmek şartıyla bu kodu indirip cihazınızdaki SManager ile çalıştırarak sonuç alabilirsiniz. Sonda pdf uzantısı varsa silmeniz gerekir. SU seçeneğine tıklayın ve kodu işletin. Kurulum onayı verin ve Enter’layıp bekleyin. Ekranda onay verilince cihazınızı yeniden başlatın. Terminal emülatörü açıp şunu girin:

su -c hyper

Her restart işleminden sonra baştan tekrar etmeniz gerekir.

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2404653

Project Fluid

Oyun odaklı son seçenekse Android cihaz modu Project Fluid ve internet bağlantısı, batarya ve kernel hileleri içeriyor. Aynı zamanda tam kapasite GPU modelleme işletip CPU yerine daha iyi sonuçlar aldırıyor. Kurmak için son sürümü indirin ve telefonu recovery ile açıp CWM ya da TWRP desteğiyle kurun. Ardından yeniden başlatın.

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2069238