Kategoriler
Rehberler

Android: Yeni Telefonun Doğru Biçimde Kurulması

Yeni bir Android telefon aldıysanız tebrikler. Dünyanın en popüler mobil işletim sistemine sahip olan bu cihazı doğru biçimde kurmanız önemli. Böylece telefonu size özel biçimde kişiselleştirebilir, mevcut özelliklerden en verimli biçimde faydalanabilirsiniz.

Android: Yeni Telefonun Doğru Biçimde Kurulması

Kurulum işlemci bittikten sonra temalar, duvar kağıtları, uygulama başlatıcılar kurup istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz ama öncelikle yeni bir cihaz aldıysanız ilk kurulumda izlemeniz gereken adımlar ve doldurmanız gereken kısımlar var.

SIM kart ve harici ise batarya yerleşimi

screenshot.1493205165

Artık yeni cihazların çoğunda batarya sabit ve kutudan çıkmıyor, cihaza takılı geliyor. Değilse arka kapağı açın ve kontrol edin. SIM kartınızı yerleştirmeniz için telefondaki yuvaya bakarak hangi tip (mini/micro/nano) olduğunu görmeli ve kendi kartınızla kıyaslamalısınız. Boyut farkı varsa kestirmeniz ya da adaptör ekleyip uygun boyuta getirmeniz gerekebilir. Bazı Android cihazlarda çift SIM yuvası var. Kullanabilirsiniz ama gerek olmasa bile hangi yuvaya kart taktığınız önemli olabilir çünkü bazı cihazlarda ikinci SIM yuvası microSD kartlar için ortak olarak kullanılıyor ve boşuna devre dışı bırakmak istemeyeceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberindeki çift kişiler nasıl silinir?

Başlatma ve ilk bağlantı

İlk açılış uzun sürebilir. Sonrasında hoş geldiniz ekranı gelecek. Kullanıcı adı girin ve devam edin. Ortamda Wi-Fi ağ varsa onu listeden görün ve tıklayıp parola girerek bağlanın. Cihaz güncellemeye başlayacak ve Google sunucularına bağlanacak. Artık Google hesabınızı girmeniz gerekiyor.

Google hesabınız

Google kullanıcı adı ve şifrenizi girip onay verin. Kullanım şartları gösterilir ve sözleşme onayı istenir. Devam edince eğer iki kademeli doğrulama varsa SMS’e gelen kodu da girmeniz gerekir. Asistan uygulamaları varsa ya da markalara özel üyelikler için e-posta istenir ve oturum açılır.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

Cihaz güvenliği

Son olarak ekran kilidi eklemeyi ihmal etmeyin. Varsa hırsızlığa karşı koruma sistemini de aktifleştirin ve konum bulma onayı istenince izin verin. Buna ek olarak parmak iziyle ilgili doğrulama girmeniz de istenebilir.

Gereksizleri kaldırın, diğerlerini güncelleyin

Cihaz izin veriyorsa uygulama menüsünde yer alan çöp içeriği hemen kaldırın. Diğerlerini güncellemek için Google Play mağaza açın ve neler yeni kontrol edin. Güncelleme başlatıp istenen onayları kontrol edip onay verin. Ayarlarına girip otomatik güncelleme seçeneğini kontrol edin ve masaüstüne kısayol atıp atmayacağını belirleyin.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da fotoğraflarda tarihi ve konumu değiştirme

İnce ayarlar

Ekran parlaklığı, açık kalma süresi, sistem güncellemeleri (ROM terfisi), acil durumda kontak bilgisi gibi kısımları kontrol edin ve zevkinize göre düzenleyin. Diğer uygulamaları yükleyin ve Google Photos kurduysanız otomatik fotoğraf yedekleme aktifleştirin.