Kategoriler
Rehberler

iOS: Yazıcıya Çıktı Gönderme Rehberi

Akıllı telefonunuzda yer alan çok sayıda fotoğraf arasından bazılarının çıktısını almak ve asmak istiyor olabilirsiniz. Apple iPhone kullanarak kablosuz yoldan çıktı göndermek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Birine mesaj göndermek kadar kolay bir işleme dönüştüğünü bile söyleyebiliriz.

iOS: Yazıcıya Çıktı Gönderme Rehberi

Aynı zamanda artık eskisinden daha ucuza yazıcılar bulunabiliyor. Apple’ın bu konudaki çözümü olan AirPrint beğeni gördü. Ayrıca bazı üçüncü parti uygulamalar ve bulut servisleriyle geniş aralıktan yazıcı seçenekleri destekleniyor.

AirPrint

iOS yüklü cihazlardaki varsayılan baskı çözümü ama bu adreste yer alan uyumlu yazıcılardan birinin kullanılması gerekiyor. iOS cihaz ile yazıcının aynı ağı kullanıyor olması şart. Eğer öyle değilse kullanmadan önce yazıcıdaki ayarları düzenlemeniz gerekebilir. Yazıcı baskısı için uygulamada yer alan paylaş butonuna basın ve ardından yazıcı seçin. Aynı ağdaki aktif AirPrint destekli yazıcılar gösterilecek.

printoptions

Bazı uygulamalar doğrudan baskı desteği vermiyor. Bu durumda seçili içeriği yazıcı kullanabilen bir uygulama içine aktarmanız gerekiyor. Bu durumda paylaş menüsündeki “Bununla aç” seçeneğini kullanın.

Printer Pro

Printer_Pro_Lite

Eğer yazıcınız AirPrint destekli değilse bu uygulamanın yardımcı aracını PC ya da Mac’e kurun ve bağlı yazıcınıza çıktı göndermek için iPhone’a kurduğunuz Printer Pro ile çıktı gönderin. Deneme için ücretsiz Lite sürümü kurabilirsiniz. Bu uygulamada kullanım farklı ve Apple AirPrint gibi işlemiyor. İçeriği paylaşmak yerine Printer Pro ile açıp göndermek zorundasınız. Pro sürümde bulut depolama ve otomatik belge döndürme desteği de var.

[appbox appstore id399679167]

[appbox appstore id393313223]

Google Cloud Print

cloudprint

 

Elinizde Google Cloud Print bulut esaslı yazdırma uyumlu bir yazıcı varsa bu adrese girerek ekleyebilir ve ayarlarını yapabilirsiniz: https://www.google.com/cloudprint/ Web arabirimi sayesinde kurulum kolay ve PC gerekmiyor. Google Cloud uyumlu olmayan klasik yazıcılar dizüstü bilgisayar, PC, Mac bağlantısı üzerinden eklenebilir ve kullanılabilir.

iOS içeren cihazda Google hesabınızla oturum açıp Google Chrome ya da Docs uygulamasını kullanmanız ve baskı emri vermeniz gerekiyor. Diğer uygulamalardan seçmek içinse internetteki yazıcıları desteklemeleri gerekiyor.