Kategoriler
Konular

Android’de Micro USB Kablo İle Doğru Şarj Kontrolü

Farklı şarj aletleri ve kablolar kullanılır ya da bir araya getirilirse akıllı telefonunuzun şarj hızı düşebilir ve bekleme süresi artabilir. Bazen sadece yanlış kablodan ötürü şarj aleti bozulmuş bile sanabilir ve boşu boşuna yenisini alabilirsiniz ama bir bakarsınız sonuç değişmez!

Android’de Micro USB Kablo İle Doğru Şarj Kontrolü

Bu gibi durumlarda microUSB kablolunun doğru biçimde şarj edip edemediğini kontrol etmeniz gerekir. Özel bir uygulama olan Ampere sayesinde şarj aletinizin ilettiği akımın ne olduğunu görebilir ve analiz yapabilirsiniz.

Ampere
Ampere
Developer: Unknown
Price: Free

İlk adım Android 4.0 ve üstü destekli bu uygulamayı kurmak ve çalıştırmak olmalı. Geliştirici açıklamasına göre HTC One M7 ve M8 gibi belirli cihazlar doğru sonuçların alınmasına izin vermiyor. Şarj aletinizin en doğru sonuçları vermesi için kutudan çıkan orijinal model olması gerekiyor ki kıyaslama yapabilesiniz.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy S22, S22+ ve S22 Ultra kıyaslaması

ampere-2

Ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulamadan gelen bilgiler ışığında telefon şarj seviyesi tespit edilebiliyor. Ayarlar menüsüne girmenize gerek yok. Pro sürümü alarak reklamları kaldırabilirsiniz. Pro sürümün bir diğer artısı bildirim mesajını kaldırabilmek. Şarj yoksa turuncu, varsa mavi font geçerli oluyor. Turuncu modda güç tüketimi anlaşılabiliyor. Ekran parlaklığını değiştirip bunun etkisini görün.

ampere-4

Elbette asıl merak edilen şarj sırasında durum ve bilgi. Bunun için adaptörü takın ve kablo değişimleri yaparak uygulama ekranındaki bilgileri gözlemleyin. Dolum sırasında cihaza gelen akım gösterilecek ve bunun yüksek olması iyi ama batarya iyice doluysa ister istemez hız düşer yani buna dikkat etmeden kıyaslama yapmayın.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy S ve Galaxy A farkları

ampere-3

Kısa kablolarla daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Durum ne olursa olsun önerilen seçin kutudan çıkan adaptör ve kabloyu kullanmanız olacak. Aldığınız diğer adaptör ve kablolarla benzer sonuç elde ediyorsanız çekinmenize gerek yok.