Kategoriler
Rehberler

Android: Batarya Tüketmeden Daha Uzun Oyun Oynamak

Her sene daha iyi Android cihazlar karşımıza çıkıyor. Bu nedenle oyunlar da daha güçlü donanımları sonuna kadar zorlayacak grafiklere yer vermeye başlıyor. Görseller çok güzel ama bir süre oyun oynadığınızda ısınma ve kısa sürede pil tüketme sorunları yaşayabilirsiniz.

Android: Batarya Tüketmeden Daha Uzun Oyun Oynamak

Her ne kadar yeni nesil üretim teknikleriyle işlemci, GPU, bellek gibi yongaların güç tüketimi düşmüş olsa da sıkıntılar bitmiyor. Özellikle oyunlar sırasında mobil cihazdaki tüm ağır donanımlar sonuna kadar zorlanıyor.

Android-Last-Longer-While-Gaming-on-the-Move-2

Cihazlar kullanılmayınca ekran kararır ve ciddi bir güç tüketimi düşüşü olur. Benzer biçimde örneğin uyku saatlerinde GSM ve Wi-Fi ağlarını kapatarak ya da otomatik kapama ayarı yaparak batarya kullanımını düşürebilirsiniz. Örneğin ekran kararınca Wi-Fi’nin kapanması seçilebilir. Wi-Fi olmadığında uygulamaların eşleştirme yapmasını engellemeniz anlamlı.

Ekran parlaklığı

Ekranların güç tüketiminin yüksek olmasının nedeni aydınlatam sistemi. Bu yüzden parlaklığı olabildiğince düşürün. Saatler süren kullanımda ciddi fark göreceksiniz.

Gereksiz uygulamalar

Gereksiz uygulamaları kaldırın ya da en azından devre dışı bırakın. Belki dikkatinizi çekmiyor olabilirler ama arka planda işleyip güç tüketimini ve bellek kullanımını arttırırlar. Masaüstünde aksiyonlu canlı duvar kağıtları kullanmayın, widget sayısını azaltın.

GPS kapatın

Oyunlar belki yerinizi öğrenmek için GPS çalıştırıyor olabilir ama bu şart mı? GPS olmadan da konum alabilirler ve GPS alıcısı epey güç tüketir. Navigasyon haricinde GPS kapatılabilir.

Batarya analizi

Bazı özel uygulamalar batarya kapasitesini daha doğru tespit edip kullanım şeklini ölçebilir. Bu sayede parlaklık, Wi-Fi, GPS vb değişiminin güç tüketimini ne derece arttırdığını analiz edebilirsiniz.