Kategoriler
Rehberler

Android: Cihazınızı Daha Kolay Kullanılabilir Hale Getirin

Özelleştirme seçenekleri sınırsız olan Android işletim sisteminde kullanıcılar root alarak derinlemesine düzenleme yapabiliyor ama telefonunuzu çok da fazla elden geçirmeden sadece menülere derinlemesine girerek bile çok sayıda ayar yapabilir ve kullanımı kolaylaştırabilirsiniz.

Android: Cihazınızı Daha Kolay Kullanılabilir Hale Getirin

Erişilebilirlik seçenekleri tüm cihazlarda yer alıyor ve kullanılmayı bekliyor. Normalde bunları yaşlılar ve özürlüler tercih ediyor ama herkesin kullanmasını engelleyen bir durum yok. Android cihazların üreticiler elden geçirdiği ve menüleri düzenlediği için bazı durumlarda ek seçenekler görebilir ya da başka adlar altında bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  GeForce Now, bazı LG TV'lerde yüklü olarak geliyor

Servisler

Servisler sekmesinde erişilebilirlik isteği gerçekleştiren tüm uygulamalar görülebilir. Adı aksine kullanıcının kurduğu uygulamalar özel talepler için bu kısma girebilir. Örneğin LastPass parola yöneticisi bu sayede parolaları sizin yerinize otomatik doldurma izni alır. İzin vermezseniz parolaları sizin elle girmeniz şart olur.

01-Accessibility-LastPass

Batarya koruyucu uygulama sonlandırma yardımcıları vb de bu tür izinler alabilir. Eğer bir uygulama kurmuş ama özelliklerini tam olarak kullanamıyorsanız bu alana girip izinlerini onaylamanız yardımcı olabilir.

TalkBack

Bunu aktifleştirerek görme güçlüğü çekenler ekrana gelen metni yüksek sesle duyabiliyor. Örneğin parmağınızı dokundurunca sistem nereye tıkladığınızı sesli olarak söyler. Buna çift tıklayıp onay vermeniz beklenir.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta kamera sesini tamamen kapatma

02-TalkBack-Android

Tek parmakla seçim yapıldığından sürükleme için çift parmak kullanmanız şart olur. Ekrana kredi kartı bilgisi gibi hassas bilgiler gelecekse dikkatli olun etraftakiler sesli olarak duymasın!

 

Büyüteçli jestler

Android uygulamaları çimcik zoom destekliyor ama bazılarında belirli alanlarda, menülerde desteklenmez. Görme zorluğu çekenler bunu aktifleştirip doğal ölçekleme yapabilir. Üç kez tıklama yaparak zoom yapabilir ve sürükleyebilirsiniz. Sadece klavye ve bildirim alanlarında işe yaramaz.

03-Android-Screen-Magnification

Büyük metin

Sistem genelinde font boyutu artar ve okumak kolaylaşır.

04-Android-Text-Size-Increase

Erişilebilirlik kısayolları

Bu söz edilen özellikleri kolayca açıp kapama imkanı verir. Örneğin TalkBack için kısayol eklemek isterseniz ve güç butonuna iki saniye basılı tutunca ekrana çift tıklayarak onay vermek yetebilir. Buna geçmeden önce nasıl çıkılacağını öğrenmenizde fayda var.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

05-Android-Accessibility-Shortcut