Kategoriler
Rehberler

iPhone Bilgisayara Bağlandığında iTunes’un Otomatik Açılmasını Engellemek

Bu küçük rehberimizde iPhone bilgisayara bağlandığında iTunes’un otomatik açılmasını engellemek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Eğer bir Apple iPhone sahibiyseniz iTunes kullanmanız gereken bir yazılım konumunda. Bu yazılımı seviyor ya da ondan nefret ediyor olabilirsiniz ama gerçek bu. iTunes’u müzik eşitlemek ya da abonelik ücretlerinizin yönetimi için kullanmıyorsanız da yedek almak için ona başvurmanız gerekecek. iTunes kurulu bilgisayarınıza iPhone’u Lightning kablosuyla bağladığınızda yazılım her defasında otomatik olarak çalışıp verilerinizi yedekleme başlayacaktır. iTunes ilginç şekilde en son bağlantının ne zaman kurulduğunu dikkate almıyor, her defasında yeni yedek oluşturma işlemine giriyor. Elbette bunu iptal edebilir ya da iTunes açılırken yazılımı direkt kapatabilirsiniz ama her defasında bunu yapmak durumunda kalmak şüphesiz sinir bozucu. iPhone bilgisayara bağlandığında iTunes’un otomatik açılmasını engellemek esasında oldukça kolay.

iPhone Bilgisayara Bağlandığında iTunes’un Otomatik Açılmasını Engellemek

iTunes’u bilgisayarınıza yüklediğinizde birkaç servis de onunla birlikte kurulacaktır. Bunlardan birisi de iTunesHelper. Bilgisayarınıza iTunes’u kurduğunuzda iTunesHelper sessiz sedasız Windows’un başlangıç araçları arasındaki yerini alıyor. iPhone bilgisayara bağlandığında iTunes’u otomatik olarak çalıştıran hizmet bu.

iPhone Bilgisayara Bağlandığında iTunes'un Otomatik Açılmasını Engellemek 1

Devre dışı bırakmak ise oldukça kolay. Windows 10’da Task Manager / Görev Yöneticisi aracını çalıştırın ve Startup / Başlangıç sekmesine gidin. iTunesHelper uygulamasını listeden tespit edin. Üzerine sağ tıklayın ve Disable / Devre dışı bırak seçeneğine tıklayın. Windows’un eski versiyonlarında da yine iTunesHelper iTunes’un otomatik olarak açılmasından sorumlu araç. Windows 8.1’de de aynı aşamaları takip edebilirsiniz.

Windows 7’li sistemlerde ise yöntem biraz değişiyor. Klavyeden Windows + R tuş kombinasyonunu kullanın ve karşınıza gelen penceredeki kutucuğa msconfig yazıp Enter‘a basın. Açılan System Configuration / Sistem Yapılandırması penceresindeki Startup / Başlangıç sekmesini görüntüleyin. Buradan iTunesHelper’ı devre dışı bırakın. Artık iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağladığınızda iTunes otomatik olarak çalışarak sinirinizi bozmayacaktır.