Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Ebeveyn Kontrol Uygulaması Samsung Marshmallow

Android ebeveyn kontrol uygulaması Samsung Marshmallow kullanıma sunuldu. Kafanızın karışmaması için hemen not düşelim; uygulamanın isimlendirmesinin Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi versiyonu ile bir ilişkisi yok. Samsung’un bu uygulamasında temel amaç çocukların akıllı telefonları sağlıklı şekilde nasıl kullanabileceklerini öğrenmelerini sağlamak.

Android Ebeveyn Kontrol Uygulaması Samsung Marshmallow

Android Ebeveyn Kontrol Uygulaması Samsung Marshmallow 1

Uygulama ebeveynlerin çocukları ile akıllı telefonu kullanım alışkanlıkları üzerine konuşmalarına olanak tanımakta. Çocuklar kendi kullanım planlarını çizerek bir kullanım alışkanlığı yaratabiliyor; hedeflere ulaşıyor ve ödüllendiriliyor. Tabii çocuklara kendi planlarını belirleme imkanının sunulması birçok kullanıcı için gerçek dışı bir senaryo olarak görülebilir ve biz de bu düşünceye bir noktaya kadar katılıyoruz.

Uygulamanın adı ve genel metodolojisi büyük olasılıkla Stanford’da 60’lı ve 70’li yıllarda yapılan psikolojik bir deneyden geliyor; çocuklara o an için küçük bir ödül ya da sonraki bir zamanda alabilecekleri büyük bir ödül arasında seçim yapma fırsatı sunuluyor. Çocukların çoğunluğu daha sonrasında alabilecekleri büyük ödülü tercih ediyor. Samsung Marshmallow uygulaması çocuklara zamanlarını akıllıca ve sorumluluk sahibi kişiler olarak yönetebilmelerine katkıda bulunabilir, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde sıkıntı yaşamalarının önüne bu şekilde geçebilmeleri mümkün olabilir.

Android Ebeveyn Kontrol Uygulaması Samsung Marshmallow 2

Tabii uygulama kontrolü tamamen çocuğa bırakmıyor, ebeveynlerin de çeşitli kısıtlamalar getirme imkanı var. Ebeveynler belirli uygulamalara erişimi engelleyebiliyor, yatağa gitme saati tayin edebiliyor. Günlük ve haftalık kullanım raporu hem çocuk hem de ebeveyne sunuluyor. Çocuklar uygulamada belirli bir puan elde ettiklerinde ve hedeflere ulaştıklarında ebeveynlerinden ödül talep edebiliyor. Tüm bunlar ebeveynlerin onayı ile gerçekleşmekte.

Samsung Marshmallow maalesef yalnızca Galaxy S8, S8+, S7, S7 Edge, Galaxy Note 4, Note 5, Galaxy A5, A7, A8, J3 ve bir grup Samsung Galaxy akıllı telefon modeline yüklenebiliyor.