Kategoriler
Rehberler

iPhone: Müzikleri Zil Sesi Yapmak

Apple iPhone‘da müzikleri zil sesi yapmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Geçmişte kullandığımız telefonlarda müzikleri zil sesi yapmak oldukça kolaydı. Nokia telefonların ön planda olduğu yıllarda bir şarkıyı kolayca zil sesi olarak ayarlayabiliyorduk. Bugün kullandığımız Android işletim sistemli akıllı telefonlarda da durum pek farklı değil. iPhone’da ise işler değişiyor. iOS işletim sisteminde zil sesi dosyaları M4R formatında olduğu için işler biraz karışıyor. Jailbreak’li cihazlarda bu durumu aşmanın yöntemi var. Neyse ki Apple’ın tüm kullanıcılar için ücretsiz hale getirdiği GarageBand uygulamasında da zil sesi oluşturma özelliği mevcut. Müzik kütüphanenizdeki bir şarkıyı zil sesi olarak kullanmanıza olanak tanıyor. iPhone‘da GarageBand ile müzikleri zil sesi yapmak oldukça kolay.

iPhone: Müzikleri Zil Sesi Yapmak

Öncelikle yazının sonundaki widget aracılığıyla GarageBand uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyin ve çalıştırın. Arayüzde üst kısımda yer alan butona dokunun ve Create new song‘u seçin. Karşınıza gelen seçenekler arasından kaydırma yapın ve Audio Recorder ile devam edin.

iPhone Müzikleri Zil Sesi Yapmak 1

Üst kısımdaki parça butonuna ve metronom simgesine dokunun. Varsayılan olarak, bu düğme etkin olduğunda mavi renkte olacaktır. Dokunduğunuzda kapanması gerek; yapmanız gereken şey de bu.

iPhone Müzikleri Zil Sesi Yapmak 2

Metronomu kapattıktan sonra sağ üst kısımda yer alan dişli çark simgesine dokunun. Bir şarkı sekmesi eklenecektir. Ona dokunun, uzunluğu Automatic olarak ayarlayın ve Done butonuna dokunun.

iPhone Müzikleri Zil Sesi Yapmak 3

Audio Recorder ekranına dönün, dişli çark butonunun yanındaki döngü butonunu kullanın.

iPhone Müzikleri Zil Sesi Yapmak 4

Music sekmesine gidin. Zil sesi olarak kullanmak istediğiniz şarkıya dokunun ve basılı tutun. Bu işlemi müzik Audio Recorder ekranına ekleninceye kadar sürdürün. Şarkının 0. saniyeden başladığına emin olun. Öyle değilse, sürükleyerek bu şekilde ayarlayın.

iPhone Müzikleri Zil Sesi Yapmak 5

Sol üstteki aşağı doğru üçgen simgeli butona dokunun. My Songs‘u seçin. Şarkı GarageBand’deki şarkılarınıza bir proje olarak kaydedilecektir. Sağ üst taraftaki seç düğmesine dokunduğunuzda, ana ekranınızdan uygulamaları silerken uygulama simgelerinin tümünün hareketli hale geçmesi gibi tüm parçalar sallanacaktır.

iPhone Müzikleri Zil Sesi Yapmak 6

Dışa aktarmak istediğiniz şarkıya dokunun ve sol üst taraftaki Share düğmesini kullanın. Paylaşım menüsünden Ringtone seçeneğini belirleyin. Zil sesi için bir isim girin. GarageBand otomatik olarak şarkıyı 30 saniyeye, bir zil sesi için doğru olan uzunluğa kırpacak ve seslerinize aktaracaktır.

iPhone Müzikleri Zil Sesi Yapmak 7

iPhone’da Settings menüsüne erişin. Sounds > Ringtone bölümüne gidin ve GarageBand ile oluşturduğunuz müziği zil sesi olarak ayarlayın.

iPhone Müzikleri Zil Sesi Yapmak 8

[appbox appstore id408709785]